Katarský minister energetiky Saad Kaabí cez víkend varoval, že zastaví prepravu plynu do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú smernicu zasahujúcu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Katar je druhým najväčším exportérom skvapalneného zemného plynu LNG na svete. Väčšina smeruje do Ázie. V Európe je potom medzi importérmi LNG so svojimi 11 percentami až na treťom mieste.
Podľa riaditeľa stratégie EGÚ Brno Michala Macenuera ide zo strany Kataru skôr o symbolický a politický odkaz. Myslí si, že sa to nejako diplomaticky vyrieši. LNG plyn je pritom veľmi politicky bezpečný, dodal.
Pokiaľ by však Katar naozaj plyn do Európy zastavil, jedným z prvých dôsledkov by podľa analytikov bol rast cien. Nemalo by však nich ísť o dlhodobý trend. Analytik XTB Jiří Tyleček sa domnieva, že ceny plynu v Európe by po prerušení dodávok z Kataru síce stúpli, v horizonte niekoľkých mesiacov by si však podľa neho mala EÚ poradila presmerovaním dodávok od iných dodávateľov.
Podľa ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu by obmedzenie dodávok z Kataru mohlo v Európe sťažiť vysporiadanie sa s predpokladaným prerušením dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu.