Optimizmus prvého roku vojny sa rozplynul, západní lídri začínajú veriť, že Ukrajina teraz musí oslobodiť omnoho viac územia, argumentuje vo Financial Times profesor Lawrence Friedman. Tak sa podľa neho dá vysvetliť nová ochota Nemecka a Francúzska zásobovať Ukrajinu zbraňami a technikou, ktoré v minulosti zadržiavali.

Paríž a Berlín prisľúbili Kyjevu tanky, Francúzsko mu poskytne aj obrnené prieskumné vozidlá, Nemecko a USA transportéry a tanky. Cieľom má byť nová ofenzíva, ktorá by zmenila pomer síl vo vojne.

Podľa L. Friedmana sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodol pre stratégiu bez kompromisov. Kremeľ je zjavne ochotný zmieriť sa s patovou situáciou, ktorú ma Rusko vydržať vďaka praktickej mobilizácii hospodárstva. Súčasťou stabilizácie situácie na fronte boli aj vlny mobilizácií Rusov, zatiaľ čo sa verejná mienka sa upokojuje prísľubom víťazstva.

Putin nechce kompromis

Putin nechce kompromis, tvrdí L. Friedman, pretože akékoľvek územné ústupky by v Rusku vyzerali ako prehra. V praxi tento prístup spôsobil zmiernenie diplomatického nátlaku na Volodymyra Zelenskeho, aby s Ruskom vyjednával. Od Ukrajiny totiž nemožno žiadať, aby pristúpila na ruskú požiadavku uznať štyri nárokované oblasti ako „navždy Rusko“.

Kto vydrží dlhšie?

Ukrajinská ekonomika trpí viac, ako ruská. Avšak napriek tomu, že z krajiny utiekli milióny ľudí a infraštruktúra je pod neustálym tlakom, zatiaľ vydržala. V. Putin sa spoliehal, že zima zasiahne Kyjev a Európu tvrdo, to sa však zjavne nestalo.

Ruské hospodárstvo sa teraz zcvrkáva viac, ako predtým, škody boli však pomerne menšie. Kľúčom je nájsť ľudské a technické zdroje na to, aby sa front darilo nielen udržať, ale aspoň naoko posúvať. Na obrancov Bachmutu a Soledaru sa podľa L. Friedmana hádzalo všetko, čo mala ruská armáda k dispozícii, aby mohol Kremeľ po dlhom čase vykázať víťazstvá.

Formuje sa nový Západný postoj: Ukrajina potrebuje najbližšie bitky vyhrať, inak sú jednania s Mokvou iba fantázia. „Neexistujú jednoduché spôsoby, ako ukončiť túto vojnu, ale ďalší dôkaz slabosti ruskej vojenskej pozície bude dobrým začiatkom,“ uzatvára L. Friedman.

Ďalšie dôležité správy

WA 59 Bukurešť - Nemecká ministerka zahraničných vecí  Annalena Baerbocková prichádza na úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock arrives for the first day of the meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs in Bucharest, Romania, Tuesday, Nov. 29, 2022. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Neprehliadnite

Baerbocková navrhuje osobitný tribunál na stíhanie Putina a jeho kumpánov. Má to však háčik