Farmaceutické a akademické inštitúcie vo Veľkej Británii, USA a Kanade, pracujúce na výskume vakcín proti Covidu-19, napádajú hackeri. Zistilo to britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC), pričom rovnaký názor majú aj Spojené štáty a Kanada.
Z útokov podozrievajú skupinu hackerov „takmer určite“ pracujúcich pre Moskvu, resp. ruské tajné služby. Podľa britských spravodajských expertov má ísť o skupinu známu pod označením APT29 alebo Cozy Bear. Varovali, že počítačové útoky stále prebiehajú.
Škodlivý softvér
Nie je však jasné, či boli výskumné zariadenia poškodené alebo či boli práce na vývoji vakcíny narušené. Skupina použila formu škodlivého softvéru známeho ako „WellMess“ a „WellMail“ na ukradnutie informácií o výskume a vývoji vakcíny.
Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Dominic Raab podľa Financial Times vyhlásil, že „je úplne neprijateľné, aby sa ruské spravodajské služby zameriavali na tých, ktorí bojujú proti pandémii koronavírusu“.
Adam Schiff, demokratický predseda výboru amerického Kongresu pre spravodajské služby, prišiel s vysvetlením, že ruský prezident Vladimir Putin sa týmto snaží získať výhodu v globálnom hľadaní vakcíny. „V prípade Putina ide o vysoké záujmy – medzinárodnú prestíž, ekonomický prínos a domácu politiku vzhľadom na to, že pri riadení pandémie Covid-19 v Rusku nebol efektívny – a nemalo by byť prekvapením, že by v tomto úsilí využil svoje spravodajské služby,“ povedal.
Popularita Putina klesá
Agentúra Bloomberg pripomenula, že v Moskve je popularita prezidenta Vladimíra Putina na nízkej úrovni a ruský vodca podnikol kroky na zabezpečenie toho, aby mohol zostať pri moci až do roku 2036.
Rusko však odmietlo akúkoľvek účasť na kyberútokoch v prípade výskumu vakcín proti koronavírusu. „Nevieme, kto mohol hackovať farmaceutické spoločnosti a výskumné centrá. Môžeme iba povedať, že Rusko nemá s týmito pokusmi nič spoločné, “ uviedol pre Bloomberg hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Kirill Dmitriev, výkonný riaditeľ ruského štátneho fondu, ktorý podporuje výskum vakcín, nazval tieto obvinenia „pokusom poškodiť povesť ruských snáh o očkovanie“. Moskva podľa neho plánuje do konca tohto roka vyrobiť viac ako 200 miliónov dávok vakcíny a do začiatku roku 2021 sa pokúsi zaočkovať ruskú populáciu. Budúci mesiac začínajú tretiu fázu, pozostávajúcu z testovania ľudí, doterajšie výsledky však Rusi nezverejnili.
Veľká Británia má za sebou prvú fázu štúdie na tisícke dobrovoľníkov. Očkovacia látka vraj posilnila imunitný systém dvojnásobne, a to bez významných vedľajších účinkov. Prvé klinické skúšanie robí aj americká biotechnologická spoločnosť Moderna. Podarilo sa jej získať povzbudzujúce úrovne produkcie protilátok.
Známa hackerská skupina
Skupina APT29, tiež známa ako „Cozy Bear“ a „Dukes“ bola spájaná s hackovaním a krádežou e-mailov Demokratickej strany pred voľbami v USA v roku 2016. Jej spravodajskými cieľmi sú zvyčajne vlády a veľvyslanectvá, ako aj think-tanky, zdravotnícke organizácie a energetické spoločnosti.
Spojené štáty už niekoľko týždňov vznášajú podobné obvinenia aj voči Číne. Riaditeľ amerického Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) Chris Wray minulý týždeň vyhlásil, že Čína sa snaží preniknúť do sietí zdravotníckych, farmaceutických a akademických inštitúcií v USA s cieľom odcudziť informácie týkajúce sa vývoja vakcín voči ochoreniu, ktoré vyvoláva koronavírus.