Teraz, keď ruský prezident Vladimir Putin rozšíril svoju históriu násilia vpadnutím na Ukrajinu, je dôležité, aby západní lídri plne pochopili Putinovu oddanosť leninskej doktríne zneužívania akéhokoľvek prejavu slabosti vo svoj prospech, píše Con Coughlin, redaktor portálu The Telegraph.
Tolerancia agresie
Podľa Coughlina je pravda, že na strane západnej aliancie bolo od začiatku vojny na Ukrajine možné pozorovať ukážku jednotnosti a odhodlania vo forme poskytovania vojenskej podpory Ukrajine a zavádzania sankcií voči Rusku.
No bolo možné pozorovať aj výraznú neochotu – najmä na strane USA a európskych štátov, akými sú Nemecko či Francúzsko – jasne Moskve ukázať, že nevyprovokovaná agresia takého rozsahu, aký je na Ukrajine, už viac nebude tolerovaná, dodáva Coughlin.
Naopak, zdá sa mu, že západná politika má za cieľ uistiť sa, že sa neprijmú žiadne opatrenia, ktoré by mohli viesť k priamej konfrontácii medzi NATO a Ruskom.
Politika USA
Určite je to prípad Washingtonu, kde sa politika administratívy amerického prezidenta Joe Bidena snaží za každú cenu vyhnúť eskalácii napätia s Moskvou namiesto toho, aby Ukrajine poskytovala úprimnú podporu, ktorú potrebuje na to, aby odrazila ruskú inváziu, vysvetľuje Coughlin.
To by podľa neho vysvetľovalo šialené oneskorenie, pokiaľ ide o poskytovanie palebnej sily ukrajinským jednotkám, ktorú potrebujú na to, aby porazili svojich nepriateľov. Po týždňoch váhania sa USA spolu s Britániou konečne dohodli na tom, že Kyjevu poskytnú rakety dlhého doletu, ktorých dosah umožní zničiť ruské delostrelectvo. No kým budú o pár týždňov spojazdnené, tak už Rusi možno dosiahnu svoj cieľ a zmocnia sa kontroly nad Donbasom, konštatuje Coughlin.
Naivný prístup
Obavy z vyprovokovania Ruska podľa neho takisto vysvetľujú neochotu západných lídrov prijať rozhodné opatrenie s cieľom ukončiť blokádu ukrajinského obilia, v dôsledku ktorej môže v rozvojových krajinách dôjsť k masovému hladomoru.
Namiesto toho, aby západní lídri prijali opatrenia s cieľom zabezpečiť bezpečné dopravné trasy cez Čierne more, tak sa stále držia presvedčenia, že s Ruskom vyrokujú dohodu, ktorá umožní prepravu obilia, približuje Couglin.
Podľa neho bolo naivnosť toho prístupu možné pozorovať, keď sa Moskva vyjadrila, že bude ochotná povoliť vývozy obilia na zahraničné trhy, no iba pod podmienkou, že najprv dôjde k zrušeniu ekonomických sankcií, ktoré boli voči Rusku uvalené pre jeho inváziu na Ukrajinu.
Gangsterské Rusko
Západní lídri musia podľa Coughlina pochopiť, že moderné Rusko je gangsterským štátom, ktorý hrá podľa gangsterských pravidiel a aj sa tak správa. Preto by ich nemala zaskočiť skutočnosť, že Moskva sa uchýlila k vydieraniu, pokiaľ ide o takú životne dôležitú otázku, akou je celosvetový hlad, dodáva Coughlin.
Ďalej konštatuje, že Západ musí byť asertívnejší. Ak chce predísť celosvetovému hladomoru, tak musí zaviesť opatrenia, ktoré zaručia voľný prechod dodávok obilia cez Čierne more.
Ak Západ chce, aby Ukrajina vojnu vyhrala, tak by potom mala dodať ukrajinským silám zbrane, ktoré potrebujú na to, aby si získali na bojovom poli prevahu a nemuseli si robiť starosti s tým, ako by Moskva mohla zareagovať, uzavrel Coughlin.