Väčšinu najlepšie financovaných spoločností v oblasti generatívnej AI v Európe založili podnikatelia s praxou u amerických technologických gigantov, uvádza spoločnosť rizikového kapitálu Accel.
Správa, ktorú vypracovala v spolupráci so spoločnosťou Dealroom, zistila, že štvrtina z 221 generatívnych AI spoločností naprieč Európou a v Izraeli má zakladateľov s predchádzajúcou praxou v spoločnostiach ako Apple, Amazon, DeepMind, Meta, Google a Microsoft. Tento podiel stúpol na viac ako tretinu v prípade najlepších 40 startupov a na 60 percent v top desať podľa úrovne financovania.
Partner v Accel Harry Nelis povedal pre CNBC, že technologickí giganti sú prirodzenými katalyzátormi pre nové firmy zamerané na generatívnu AI, pretože tieto spoločnosti „sú najviac naklonené AI a majú veľkorysý priestor, pokiaľ ide o výpočtovú techniku, dáta a peniaze“. „Vedia, ako môže skorý náskok v tejto oblasti viesť k obrovskej konkurenčnej výhode,“ povedal.
Google kúpil britské AI laboratórium DeepMind v roku 2014 a technológia tejto firmy je teraz kľúčová pre AI produkty vrátane veľkých jazykových modelov Gemini. Meta, materská spoločnosť Facebooku, otvorila európsku pobočku Fair alebo Facebook AI Research v Paríži v roku 2015.
Francúzsky startup Mistral, podporovaný spoločnosťou Microsoft, má generálneho riaditeľa Arthura Menscha, bývalého AI vedca z DeepMind. Spoluzakladatelia Timothee Lacroix a Guillaume Lample pracovali v Meta. Ďalšiu francúzsku AI firmu H, podporovanú Amazonom, založili bývalí výskumníci z DeepMind Laurent Sifre a Karl Tuyls a Charles Kantor, bývalý študent Stanfordskej univerzity.
Mistral doteraz získal financovanie viac ako jednu miliardu dolárov, zatiaľ čo H, ktorá má len niekoľko mesiacov, už získala 235 miliónov dolárov.