Väčšinu najlepšie financovaných spoločností v oblasti generatívnej AI v Európe založili podnikatelia s praxou u amerických technologických gigantov, uvádza spoločnosť rizikového kapitálu Accel.

Správa, ktorú vypracovala v spolupráci so spoločnosťou Dealroom, zistila, že štvrtina z 221 generatívnych AI spoločností naprieč Európou a v Izraeli má zakladateľov s predchádzajúcou praxou v spoločnostiach ako Apple, Amazon, DeepMind, Meta, Google a Microsoft. Tento podiel stúpol na viac ako tretinu v prípade najlepších 40 startupov a na 60 percent v top desať podľa úrovne financovania.

Partner v Accel Harry Nelis povedal pre CNBC, že technologickí giganti sú prirodzenými katalyzátormi pre nové firmy zamerané na generatívnu AI, pretože tieto spoločnosti „sú najviac naklonené AI a majú veľkorysý priestor, pokiaľ ide o výpočtovú techniku, dáta a peniaze“. „Vedia, ako môže skorý náskok v tejto oblasti viesť k obrovskej konkurenčnej výhode,“ povedal.

Google kúpil britské AI laboratórium DeepMind v roku 2014 a technológia tejto firmy je teraz kľúčová pre AI produkty vrátane veľkých jazykových modelov Gemini. Meta, materská spoločnosť Facebooku, otvorila európsku pobočku Fair alebo Facebook AI Research v Paríži v roku 2015.

Francúzsky startup Mistral, podporovaný spoločnosťou Microsoft, má generálneho riaditeľa Arthura Menscha, bývalého AI vedca z DeepMind. Spoluzakladatelia Timothee Lacroix a Guillaume Lample pracovali v Meta. Ďalšiu francúzsku AI firmu H, podporovanú Amazonom, založili bývalí výskumníci z DeepMind Laurent Sifre a Karl Tuyls a Charles Kantor, bývalý študent Stanfordskej univerzity.

Mistral doteraz získal financovanie viac ako jednu miliardu dolárov, zatiaľ čo H, ktorá má len niekoľko mesiacov, už získala 235 miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Viac možností investovania, bežného používania aj regulácie. Krypto čakajú revolučné zmeny
Neprehliadnite

Nositeľ Nobelovej ceny neverí AI, varuje pred opakovaním chýb z krypto bubliny