Najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, spoločnosť Falck Záchranná, hrozí arbitrážou proti Slovenskej republike o náhradu škody. Dôvodom je cenové opatrenie, ktoré navrhlo ministerstvo zdravotníctva. V dôsledku neho sa majú platby pre záchranky od februára znížiť o 12 percent. Spoločnosť Falck Záchranná, ktorá pokrýva tretinu slovenského trhu, patrí do nadnárodnej skupiny Falck so sídlom v Dánsku.
Žalobou hrozia aj ďalší poskytovatelia združení v Asociácii záchrannej zdravotnej služby. Vylúčené údajne nie je ani podanie podnetu na Ústavný súd SR. Poskytovatelia argumentujú tým, že do výberového konania vstupovali za istých podmienok, ktoré neobsahovali žiadnu zmienku o možnej úprave cien. Povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby sa vydáva na obdobie štyroch rokov. Cena sa podľa asociácie počas platnosti a účinnosti tohto rozhodnutia nemôže meniť.
Ministerstvo zdravotníctva chce cenovým opatrením dosiahnuť presun finančných prostriedkov do iných oblastí zdravotníctva a vykryť tak napríklad aj zvýšené výdavky na platy lekárov.
Navrhované zníženie paušálnych platieb nebude mať podľa rezortu vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Podľa kalkulácií ministerstva presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci (sanitka bez lekára) 20 percent, a na tento zisk sa skladajú občania so zdravotného poistenia. Rezort tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Cena pre ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci sa má znížiť o 10 percent, čím by sa ušetrilo asi 3,2 milióna eur. Skresanie ceny jazdy za jeden kilometer vozidlom záchrannej zdravotnej služby o desať centov, má priniesť zlacnenie o 1,6 milióna. Celkovú úsporu v segmente záchrannej zdravotnej služby odhaduje ministerstvo na necelých 5 miliónov eur.
„Pre nás ako záchranárov je to veľká rana pod pás predovšetkým preto, že šesť rokov sa cena za poskytovanie záchrannej zdravotnej služby na Slovensku nezvýšila, ba dokonca v roku 2006 došlo k zníženiu o 2,7 percenta,“ uviedol prezident asociácie a generálny riaditeľ spoločnosti Falck, Ivo Krpelan.
Ešte v roku 2009 viaceré súkromné spoločnosti súperili o to, ktoré z nich získajú od ministerstva zdravotníctva licenciu na poskytovanie záchrannej zdravotnej služby.
Foto- SITA/ Viktor Zamborský