V Bruseli dnes začína ďalšie kolo dvojdňových rokovaní o usporiadaní vzťahov medzi Európskou úniou a Britániou po Brexite. Francúzsko a Nemecko ale varujú, že neprijmú dohodu o pobrexitových vzťahoch za každú cenu, uvádza agentúra AFP. Na možné ukončenie colnej únie sa chystajú aj britské zdravotnícke orgány. V prípade dlhých front na pozemnej hranici zvažujú, že budú v Belgicku vyrábané vakcíny proti Covidu-19 dovážať vojenskými lietadlami.
„Budeme vyjednávať, kým to bude mať zmysel," uviedol na stanici Sky News britský minister poľnohospodárstva George Eustice, podľa ktorého zostáva vytvorenie dohody len niekoľko dní. Minister však pritom zdôraznil, že krajina je pripravená aj na scenár, v ktorom by dohoda o obchodných a ďalších vzťahoch medzi EÚ a Britániou od januára budúceho roka nebola uzavretá.
Rokovania o brexite sa podľa kuloárov blížia ku koncu. Na obzore sa črtá mäkký brexit
Na eventuálny odchod z colnej únie sa chystá aj britské zdravotníctvo. Lieková agentúra MHRA, ktorá tento týždeň schválila použitie vakcíny firiem Pfizer a BioNTech, uviedla, že je „plne pripravená na akýkoľvek výsledok" brexitových rokovaní.
Podľa denníka The Guardian predstavitelia zdravotníckych orgánov a ministerstva obrany pripravujú plán na dovoz vakcíny spoločnosťou Pfizer a BioNTech, ktorá sa má vyrábať v Belgicku, vojenskými lietadlami. Úrady sa obávajú, že by transport mohol byť spomalený dlhými frontami v prístavoch a na colniciach, ktorých vznik sa očakáva v prípade tvrdého Brexitu. Na ďalšom kole rokovaní sa dohodli v sobotu britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.
Nemci a Francúzi nechcú dohodu za každú cenu
Rozhodnutie o novom kole rokovaní privítalo Nemecko, ktoré v decembrí končí ako predsednícka krajina Európskej rady. Berlín však tiež pripomenul, že neprijme dohodu za „akúkoľvek cenu".
Podobne sa dnes v rozhovore pre týždenník Le Journal du Dimanche vyjadril aj francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune. „Ak by dohoda nebola dobrá a nevyhovovala by našim záujmom, napríklad v oblasti rybolovu, tak my Francúzi môžeme, ako ostatne každá ďalšia členská krajina, použiť naše veto," uviedol . Rybolov je jednou z troch zostávajúcich otázok, ktoré aj po sobotňajšom telefonáte britského premiéra a šéfky Európskej komisie zostávajú nevyriešené.
Dráma o fond obnovy pokračuje. Poľsko a Maďarsko neustupujú, Slovensko môže prísť o miliardy
Francúzsky úradník sa v rozsiahlom rozhovore vyjadril ak k otázke únijného rozpočtu. Štátny tajomník potvrdil úvahy, podľa ktorých by bolo možné odsúhlasiť a spustiť plán obnovy aj bez účasti Maďarska a Poľska, ak by tieto štáty trvali na svojom vetu. „Naše stanovisko je jasné: neobetujeme obnovu ani právny štát," uviedol.