Číne by prospeli trhovo orientované reformy, jej nadbytočná priemyselná kapacita utláča ostatné ekonomiky. Pri svojej návšteve ázijskej krajiny to v piatok uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová. Politička prišla do juhočínskeho Kantonu (Kuang-čou) vo štvrtok a v sobotu sa chystá do Pekingu, uviedol spravodajský server CNBC.

Yellenová v piatok na svojej druhej návšteve Číny vo funkcii ministerky financií vystúpila v americkej obchodnej komore. Vyjadrila pochopenie pre priamu a nepriamu čínsku vládnu podporu výroby. Rozumie vraj, že súvisí s domácimi rozvojovými cieľmi. Zároveň však „v súčasnosti vedie k výrobným kapacitám, ktoré výrazne prevyšujú čínsky domáci dopyt aj to, čo dokáže uniesť svetový trh,“ upozornila ministerka.

Riziko pre odolnosť globálnej ekonomiky

Yellenovú priviedla do Číny práve snaha poukázať na problémy, ktoré nadbytočná výrobná kapacita a rastúci vývoz Číny spôsobujú v zahraničí. Okrem iného môžu podnecovať obchodné napätie. Americká ministerka plánuje o týchto témach hovoriť aj s čínskym vicepremiérom Che Li-fengom. Čínsky premiér Li Kche-čchiang v marci vytýčil pre tento rok päťpercentný cieľ rastu čínskej ekonomiky. Ten chce vláda čiastočne podporiť väčšími investíciami do nových technologických odvetví, keďže Čína zápasí s s krízou v oblasti nehnuteľností a so slabým spotrebiteľským dopytom. Medzinárodný menový fond v súčasnosti predpovedá, že reálny rast hrubého domáceho produktu Číny v roku 2024 dosiahne 4,6 percenta a v roku 2025 sa zníži na 4,1 percenta.

Yellenová uviedla, že nadbytočné výrobné kapacity v Číne boli problematické už v minulosti. V poslednom čase sa však zintenzívnili s novovznikajúcimi rizikami v nových odvetviach, ako sú elektromobily, batérie a produkty solárnej energie. Podľa ministerky môže nadmerná kapacita viesť k vysokému vývozu a poklesu cien, čo podkopáva podnikanie firiem v USA aj inde na svete. „A to môže viesť k nadmernej koncentrácii dodávateľského reťazca, čo predstavuje riziko pre odolnosť globálnej ekonomiky,“ uviedla Yellenová.

„Domnievam sa, že riešenie nadmernej kapacity a všeobecnejšie zváženie trhových reforiem je v záujme Číny,“ zdôraznila ďalej členka americkej vlády. Upozornila na paralely s čínskymi trhovými reformami z minulých desaťročí, ktoré pomohli stovkám miliónov ľudí vymaniť sa z chudoby, a uviedla, že ich obnovenie by bolo prospešné.

Americké a európske firmy majú rovnaké problémy

Yellenová bude v Číne rokovať s vysokými vládnymi predstaviteľmi do budúceho utorka. Pred odchodom povedala denníku The Wall Street Journal, že USA sa nechcú stať príliš závislými od Číny a Peking sa snaží ovládnuť trh. "To nedovolíme," poznamenala ministerka a dodala, že sa chce zasadiť o zdravé vzťahy medzi najväčšou a druhou najväčšou svetovou ekonomikou.

Americké firmy sa v Číne rovnako ako európske spoločnosti už roky sťažujú na podobné problémy. Podľa zahraničných podnikov je ťažký prístup na čínsky trh. Podľa agentúry DPA uvádzajú, že pri verejnom obstarávaní sa pristupuje inak k zahraničným a inak k domácim firmám. Pozorovatelia predpokladajú, že Yellenová pravdepodobne vyzve Čínu, aby svoju slabnúcu ekonomiku nepodporovala vývozom, ale naopak posilnila domáci spotrebiteľský trh.

Ďalšie dôležité správy

Budova ASML
Neprehliadnite

Spojené štáty chcú prinútiť holandskú firmu ASML, aby obmedzila spoluprácu s Čínou