Prínosy vakcíny od spoločnosti AstraZeneca prevažujú nad jej možnými rizikami a mala by sa preto k očkovaniu používať aj naďalej. Dnes to povedal šéf európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge. Uviedol tiež, že najhorší vývoj epidémie ochorenia Covid-19 v Európe WHO momentálne eviduje v stredovýchodnej časti kontinentu.
„V súčasnosti prevažujú prínosy (vakcíny) AztaZeneca nad rizikami a jej užívanie by malo pokračovať, aby zachraňovala životy," povedal Kluge novinárom. Reagoval tým na rozhodnutie mnohých krajín EÚ preventívne pozastaviť uplatňovanie tohto britsko-švédskeho očkovacieho preparátu. Dôvodom kroku boli informácie o niekoľkých prípadoch úmrtí v dôsledku krvných zrazenín u očkovaných osôb, priama súvislosť s očkovaním dokázaná zatiaľ nebola.
EMA by sa mala vo štvrtok vyjadriť k bezpečnosti vakcíny AstraZeneca, tvrdí Baťová
„Pri vakcinačných kampaniach je bežné upozorňovať na možné nežiaduce účinky. To nevyhnutne neznamená, že tieto udalosti súvisia s očkovaním," dodal Kluge s tým, že ani WHO si doteraz nie je žiadnej takejto súvislosti vedomá. Európska agentúra pre lieky (EMA) by mala svoje závery o vakcíne zverejniť dnes popoludní.
Kluge ďalej uviedol, že súčasná situácia je najnaliehavejšie v regióne, ktorý bol úspešný v boji proti ochoreniu v prvých šiestich mesiacoch roku 2020. „Je to stredná Európa, Balkán a pobaltské štáty, kde incidencia, počet ľudí v nemocniciach a úmrtí sú jedny z najvyšších na svete, "povedal predstaviteľ WHO s tým, že zrýchľovanie šírenie nákazy sa teraz presúva smerom na východ.
Nič nenasvedčuje tomu, že vakcína od AstraZeneca môže za zrazeniny, tvrdí EMA
Prírastky infikovaných rastú v celej Európe už tretí týždeň po sebe - len za posledných sedem dní podľa WHO pribudlo na kontinente 1,2 milióna prípadov. Pribúdajú tiež úmrtia spojené s Covidom-19, a to rýchlejšie ako v rovnakom čase vlani. Zatiaľ sa tak v tomto smere neprejavil ani pozitívny efekt očkovania.
„Pokročilá vakcinácia sama o sebe neodstraňuje riziko šírenia nákazy, pretože tí najviac ohrození nie sú hnacím motorom šírenia infekcie," uviedla zástupkyňa európskej pobočky WHO v Kodani Catherine Smallwoodová. Ako príklad spomenula Srbsko, ktoré sa radí k najrýchlejšie očkujícím krajinám v Európe, napriek tomu tam teraz nakazených dramaticky pribúda.