Český podnikateľ Michal Strnad chce za dve miliardy dolárov odkúpiť popredného amerického výrobcu munície Kinetic. Po zverejnení ponuky sa ocitol pod drobnohľadom Washingtonu, ktorý jeho zbrojársku firmu Czechoslovak Group (CSG) označil za riziko pre národnú bezpečnosť, informujú Financial Times.

CSG je jedným z významných západných hráčov, ktorí pomáhajú s vyzbrojovaním Ukrajiny. Hoci Kinetic väčšinou dodáva muníciu pre zbrane a pušky používané poľovníkmi a políciou, Strnadova ponuka Spojené štáty aj tak znepokojila. Nepáči sa im, že by domáci výrobca munície padol do rúk zahraničného vlastníka.

Americkí politici z tábora republikánov obvinili CSG po ohlásení plánovanej akvizície Kineticu z „priemyselnej špionáže“ a „väzieb na zahraničných nepriateľov“. Strnad tieto tvrdenia dôrazne odmieta. „Nemôžeme si dovoliť, aby americké dodávky zbraní padli do nesprávnych rúk,“ povedal republikánsky senátor J.D. Vance.

Kritika zo strany Washingtonu prišla po tom, čo akcionári U. S. Steelu odobrili prevzatie americkej oceliarne japonským koncernom Nippon Steel za takmer 15 miliárd dolárov. Podľa Strnada má hnev republikánov súvis s nadchádzajúcimi americkými prezidentskými voľbami. „Chápeme, že politici radi otvárajú témy, ktoré pritiahnu pozornosť médií, bez ohľadu na ich vážnosť či význam pre obchod,“ povedal v rozhovore.

Americké investigatívne médiá v minulosti spájali CSG s dodávkami zbraní do Azerbajdžanu, ktorý je pod dobrovoľným zbrojným embargom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. CSG tieto tvrdenia doposiaľ nepotvrdila ani nevyvrátila. Uviedla len, že za obchodovanie s vojenským materiálom nebola nikdy sankcionovaná. CSG čelila kritike aj za to, že bola hlavným podporovateľom volebnej kampane bývalého českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý túžil po užších vzťahoch s Moskvou a Pekingom.

Ďalšie dôležité správy

Michal Strnad, CSG
Neprehliadnite

Z niekdajšej českej opravovne tankov je teraz expandujúca firma a z jej majiteľa miliardár