Bývalý šéf saudskoarabskej tajnej služby otvorene kritizoval administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, pričom povedal, že Spojené štáty jeho krajinu sklamali, keď nereagoval na vlaňajšie teroristické útoky na Arabskom polostrove, píše Business Insider.
Rezonovali ľudské práva
Od nástupu Bidenovej administratívy sa vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou prudko zhoršili po tom, čo súčasný americký prezident počas predvolebnej kampane v roku 2020 otvorene pokarhal korunného Muhammada bin Salmána za porušovanie ľudských práv.
Biden vtedy povedal, že zo saudskoarabského kráľovstva urobí vydedenca. Zároveň vyhlásil, že princa nepokladá za svojho partnera a Spojené štáty ukončili podporu Saudskej Arábie v jej vojnovom úsilí v Jemene.
Bolo mu jedno, čo si myslí
Muhammad bin Salmán zasa údajne nedvíhal Bidenovi telefón a povedal, že mu je jedno, čo si americký prezident o ňom myslí. Jednou z hlavných príčin sporu medzi oboma lídrami je z pohľadu Saudskej Arábie vlažná reakcia USA na útoky, ktoré na Arabskom polostrove v roku 2021 spáchali Iránom podporovaní jemenskí povstalci – tzv. húsíovia.
Húsíovia nie sú teroristi
Pri útokoch zomreli traja civilisti a ďalší šiesti utrpeli zranenia.
Spojené štáty podľa Saudskej Arábie reagovali pomaly, a navyše o niekoľko týždňov neskôr Bidenova administratíva odstránila húsíov zo zoznamu teroristických skupín, čo Rijád ešte viac popudilo.
Bývalý šéf saudskoarabskej tajnej služby princ Turkí al-Faisal pre televíziu Arab News povedal, že Spojené štáty Saudskú Arábiu „sklamali“, čo je zatiaľ najostrejšia výčitka, akú člen saudskoarabskej vládnucej elity adresoval Spojeným štátom.
Chcel z nich urobiť vydedenca
„Prezident Spojených štátov počas predvolebnej kampane povedal, že zo Saudskej Arábie urobí vydedenca a, samozrejme, to, čo kázal, aj urobil povedal princ Turkí, ktorý v minulosti pôsobil aj ako saudskoarabský veľvyslanec v Spojených štátoch či Británii.
„Skutočnosť, že Spojené štáty odstránili húsíov zo zoznamu teroristických organizácií im dodalo odvahu a pri svojich útokoch na Saudskú Arábiu, ako aj Spojené arabské emiráty postupovali ešte agresívnejšie,“ dodal princ.
Ospravedlnili sa
Vzťah Spojených štátov a Saudskej Arábie má dlhoročnú históriu a Washington urobil niekoľko pokusov, aby ho zachránil. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa koncom apríla ospravedlnil korunnému princovi šejkovi Muhammadovi ibn Zajd Nahajánovi, de facto vládcovi Spojených arabských emirátov, za to, že USA nereagovali na útoky húsíov dostatočne rýchlo a rozhodne.
Spojené štáty tiež na opakovanú žiadosť Rijádu dodali ešte v marci Saudskej Arábii systém protivzdušnej obrany Patriot.
Princ Turkí za nedávne vyhlásenia amerických predstaviteľov v súvislosti so záväzkami USA ohľadom zaistenia bezpečnosti Saudskej Arábie vyslovil „vďaku“, ale zároveň vyzval Washington na „väčšiu angažovanosť na najvyššej úrovni“.