Nástup zástancov tvrdej línie v Kremli vzbudil u ruskej elity obavy, že tamojší prezident Vladimir Putin vypočuje ich výzvy k ďalším konfrontáciám v zahraničí či tvrdým domácim represiám, píše agentúra Bloomberg.

Elita sa začína báť

Výkonní riaditelia a vládni predstavitelia sa s čoraz väčšou hrôzou prizerajú, ako sa kedysi nepodstatní hráči, akým je šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin, stávajú verejnými ťahúňmi Putinovej snahy o zintenzívnenie vojenského úsilia.

Prigožinove verejné výzvy k „urýchleným stalinistickým represiám“ voči obchodným magnátom, ktorí nie sú dostatočné nadšení z ruskej vojny na Ukrajine, vzbudili u bohatých Rusov obavy o ich vlastnú bezpečnosť i o bezpečnosť ich rodín. Prigožinove otvorené útoky na najvyšších vojenských veliteľov či dokonca na významného Putinovho spojenca, ktorý je zároveň guvernérom Petrohradu, tento ich pocit iba umocnili. Čoraz viac sa obávajú neochoty a neschopnosti Kremľa brániť svojich vlastných ľudí.

Zástupcovia Kremľa začali konflikt na Ukrajine nazývať „ľudovou vojnou“, čo reflektuje rétoriku Josifa Stalina z druhej svetovej vojny. Niektoré zdroje z Putinovej elity sa dokonca obávajú čistiek a svojvoľného zatýkania, ktoré boli typické pre sovietsky režim a ktorých možno budeme čoskoro svedkami.

Jeden z nich dokonca súčasnú situáciu v Rusku nazval vojenskou diktatúrou, no bez vojenského prevratu, ktorý jej zväčša predchádza. Dominantnou emóciou sa stal strach, zhodli sa zasvätenci.

Z liberálov sa stali obhajcovia vojny

Narastajúce obavy zatiaľ v rámci Kremľa neprerástli do vnútorného odporu bojujúcemu proti Putinovej eskalácii vojnových snáh.

Mnoho ľudí vo vedení podporuje „existenčný boj o budúcnosť Ruska“. Podľa nich neexistuje iná možnosť, než stupňovať tlak na Ukrajinu a jej západných spojencov dovtedy, kým neustúpia. Niektorí z nich boli donedávna považovaní za relatívnych liberálov, no teraz sa z nich stali nadšení obhajcovia vojny.

Hoci ruský prezident tvrdí, že mobilizácia sa už skončila, mnoho členov obchodnej a administratívnej elity sa bojí toho, že militarizácia ekonomiky a spoločnosti naberá na obrátkach.

Takmer deväť mesiacov bojov ich utvrdilo v tom, že Putinova vojna je katastrofálnou chybou, ktorá krajinu uvrhne do izolácie a výrazne ju oslabí.

Putinovi noví obľúbenci

Putinovi neostáva nič iné, než sa spoľahnúť na agresívnych hráčov, akými sú Prigožin či vodca Čečencov Ramzan Kadyrov, keďže pre chabé výsledky na bojisku ruský prezident stráca pre svoju vojnu podporu aj v rámci vlastnej vlády. Plusom je, že obaja títo muži majú k dispozícii po zuby ozbrojených lojálnych mužov.

„Prigožin sa správa ako paralelná vláda,“ myslí si Andrej Kolesnikov z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier. Dokonca sa domnieva, že šéf vagnerovcov by mohol súperiť o moc – ak nie za Putinovej vlády, tak po jeho odchode.

Nikto netuší, ako často sa Prigožin s ruským prezidentom stretáva, no podľa niektorých zdrojov je to určite častejšie než kedykoľvek predtým. Podľa iných zas nie je súčasťou okruhu Putinových najbližších spolupracovníkov.

„O Prigožinovi koluje veľa klebiet. Vôbec ich nemáme v úmysle komentovať,“ ozrejmil situáciu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Putin je podľa zdrojov čoraz izolovanejší, odolnejší voči kritike a obklopuje sa iba malou skupinkou zástancov tvrdej línie.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 archív Moskva - Na archívnej snímke z 11. novembra 2011 Jevgenij Prigožin (vľavo) servíruje jedlo vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi vo svojej reštaurácii v Moskve. Desiatky detí sa vo viacerých centrách dennej starostlivosti v Moskve nakazili koncom vlaňajšieho roka dyzentériou. Ich rodičia teraz žalujú moskovské úrady i cateringovú spoločnosť, ktorú vlastní oligarcha blízky ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, informovala v pondelok 13. mája 2019 agentúra AP. V mos
Neprehliadnite

Áno, je to tak. Šéf vagnerovcov a Putinov spojenec Prigožin priznal zásahy do amerických volieb