Plytvanie jedlom je globálnym problémom. Podľa údajov Organizácie spojených národov vyjde nazmar až pätina všetkých potravín. Ich výroba navyše produkuje osem až desať percent celkových emisií skleníkových plynov. Riešením by podľa Financial Times mohlo byť presvedčiť domácnosti, aby začali nakupovať efektívnejšie. Ideálne iba toľko, čo naozaj spotrebujú. Svojou trochou môžu prispieť aj mestá či samotní výrobcovia.

Samospráva mesta New York napríklad v októbri zaviedla povinné kompostovanie a spustila programy ako City Harvest, ktoré reštauráciám a predajcom potravín uľahčujú darovanie zvyškov ľuďom v núdzi. Firmy zas môžu pri zmierňovaní plytvania využiť pokroky vo vývoji modernej technológie. Niektorým z nich sa už podarilo nájsť spôsob, ako predísť zbytočnému odpadu či ho premeniť na produkty, ktoré si ľudia chcú kúpiť.

Ambiciózne inovácie

Írsky startup Senoptica vyrába lacné senzory na obaly od mletého hovädzieho mäsa, ktoré baliareň upozornia na riziko skazenia. Čerstvé hovädzie mäso sa totiž balí s použitím kyslíka, aby si čo najdlhšie udržalo čerstvosť. Ak senzor odhalí únik, baliareň môže produkt zabaliť nanovo. Balenia s klesajúcou úrovňou kyslíka zas môžu obchody predávať za zníženú cenu alebo vyradiť.

Investičná skupina Butterfly Equity stavila na upcykláciu. Tento proces spočíva v premieňaní odpadových produktov na nové materiály či produkty lepšej kvality. Pred dvoma rokmi odkúpila skupina firmu Actus Nutrition, ktorá mení srvátku vznikajúcu pri výrobe syra na proteínový prášok a výživové prísady.

Veľkí výrobcovia syrov už roky spracovávajú vedľajšie produkty interne. Actus Nutrition kupuje srvátku od stredne veľkých podnikov, ktoré si jej spracovanie nemôžu dovoliť. Spoločnosť má pred sebou sľubnú budúcnosť, keďže záujem o proteínové doplnky vďaka rozmachu liekov na chudnutie prudko stúpa. Trh so športovou výživou rastie štyrikrát rýchlejšie než trh so syrom.

Butterfly Equity zainvestovala aj do firmy Chosen Foods, ktorá sa snaží zužitkovať nevyužité avokáda. Príliš poškodené kusy zvyknú pestovatelia rozhadzovať po poliach alebo vyhadzovať. Chosen Foods z nich vyrába kuchynský olej, ktorý si milovníci zdravej výživy obľúbili najmä pre vysokú teplotu dymenia a neutrálnu chuť. Pestovatelia sa tak nielen zbavia nechceného odpadu, ale aj získajú nový zdroj príjmu.

Chosen Foods navyše pomáha vytvárať nové pracovné miesta v regiónoch. Keďže je preprava oleja omnoho lacnejšia než preprava avokád, dodávatelia firmy začali investovať do zariadení na spracovanie oleja v blízkosti miest, kde sa ovocie pestuje.

Nálada spotrebiteľov

Nedávny prieskum spoločnosti Sodexo ukázal, že podiel nakupujúcich, ktorý majú na udržateľné potraviny pozitívny názor, tento rok celosvetovo klesol o šesť percentuálnych bodov na 38 percent. V západných krajinách zápasiacich s infláciou dokonca pod 30 percent. Pri výbere potravín sa navyše spotrebitelia častejšie riadia cenou než vplyvom na životné prostredie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slováci šetria už aj na kvalite stravy. Inflácia im výrazne ukrajuje z rozpočtu