Vzdušnú obrannú zónu Taiwanu narušilo v pondelok 30 čínskych bojových lietadiel. 

Išlo o najväčšie narušenie vzdušnej obrannej zóny Taiwanu od januára, keď do nej Peking vyslal až 39 lietadiel, napísala agentúra Reuters.

Čínske lietadlá, medzi ktorými boli stíhačky, stroje určené na elektronický boj, lietadlá včasnej výstrahy a protiponorkové lietadlá, preleteli severovýchodne od Taiwanom kontrolovaných Prataských ostrovov ležiacich v Juhočínskom mori, teda ďaleko od samotného Taiwanu.

Ich prelet monitorovali taiwanské systémy protivzdušnej obrany.

Čínska komunistická vláda sa zatiaľ k pondelkovému preletu nevyjadrila. V minulosti však tvrdila, že takéto prelety sú súčasťou cvičení zameraných na posilnenie obranyschopnosti Číny.

Taiwan hlási prieniky čínskych lietadiel do svojej vzdušnej obrannej zóny už asi dva roky. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči tomuto de facto nezávislému ostrovu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 21 Soul - Na snímke,  ktorú poskytlo juhokórejské ministerstvo obrany, sú stíhačky F-15K juhokórejského letectva  na neidentifikovanej leteckej základni v Južnej Kórei 24. mája 2022. Severná Kórea odpálila v stredu zo svojho východného pobrežia smerom k moru pravdepodobne celkovo tri balistické strely.  K odpáleniu rakiet došlo tri dni po tom, ako sa lídri Južnej Kórey a Spojených štátov dohodli, že zvážia rozšírenie svojich spoločných vojenských cvičení v reakcii na hrozby, ktoré predstavuj
Neprehliadnite

Prelety nad Japonským morom neboli namierené proti žiadnej krajine, tvrdí Čína