Vzdelávanie predlžuje slovenským pacientom s cukrovkou život. Cukrovka je z celosvetového hľadiska stále výraznejší zdravotnícky problém. Vďaka modernej liečbe, vzdelávaniu a chuti zmeniť svoj životný štýl je však prognóza aj pri diabete priaznivá. Podľa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) bolo ku koncu roka 2022 na Slovensku evidovaných takmer 316-tisíc pacientov s diabetom, pričom 93 percent prípadov tvorí diabetes 2. typu.
„Pacienti s diabetom majú dvakrát vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia a zvýšené riziko chronického ochorenia obličiek, ktoré patrí k hlavným prediktorom dlhodobej mortality,“ uviedla analytička Veronika Rybanská z IZA. Nové štandardné terapeutické postupy a inovatívna liečba majú za cieľ spomaliť rozvoj komplikácií spojených s diabetom. Ostatné roky boli pre diabetológiu z hľadiska inovatívnej liečby veľmi prínosné.
„Boli vyvinuté moderné lieky, ktoré dokážu efektívne riešiť súčasne viacero navzájom prepojených zdravotných problémov – znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť srdcovocievne príhody a spomaliť zhoršovanie chronického ochorenia obličiek,“ potvrdil diabetológ Jozef Lacka s tým, že včasná a správna moderná liečba pacientov s diabetom 2. typu vie znížiť výskyt závažných komplikácií, ktoré sú najčastejšou príčinou chorobnosti a úmrtnosti diabetikov.
Lacka tiež upozornil na potrebu zachytenia nedetekovaných diabetikov, ktorých počet môže byť až 150-tisíc. Výsledky štúdie zdravotnej poisťovne Dôvera ukazujú, že pacienti zapojení do programu DôveraPomáha diabetikom majú o 40 percent nižšie riziko úmrtia. Program kladie dôraz na vzdelávanie a aktívnu spoluprácu s diabetológmi, čo vedie k zlepšeniu zdravotných ukazovateľov a kvality starostlivosti o pacientov. Dôvera kladie dôraz aj na úzku spoluprácu s lekármi a ich motiváciu liečiť pacientov podľa najnovších medicínskych postupov.
„Práca s lekármi v diabetickom programe priniesla zlepšenie vyšetrovania glykovaného hemoglobínu, nefrologických parametrov a lipidového spektra, ako aj častejšie vyšetrované očné pozadie,“ dopĺňa Roman Mužik z Dôvery. Poisťovňa tiež upozorňuje na dôležitosť spájania fyzického a duševného zdravia pre celkovú pohodu pacientov, keďže chronické ochorenia môžu prispievať k duševným problémom. „Každý siedmy poistenec trpí diagnózou v spojitosti s duševným zdravím. Aj preto ponúkame svojim poistencom viaceré benefity pre duševnú podporu. Chronická choroba je totiž ďalším stresujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje duševné zdravie,“ uzavrel Roman Mužik.