V Spojených štátoch neexistuje takmer žiadna účinná regulácia tejto technológie, čo vyvoláva obavy, že by mohla podporovať zaujatosť, dezinformácie, podvody a nenávisť, uvádza web Axios.
„Môžeme využiť a regulovať umelú inteligenciu (AI) tak, aby sme vytvorili utopickejšiu spoločnosť, alebo riskovať, že nekontrolovaná, neregulovaná nás bude tlačiť k dystopickejšej budúcnosti“, ozrejmil minulý týždeň v článku pre New York Times americký politik Ted Lieu. Ďalej odporúča vytvoriť vládnu agentúru na dohľad nad touto technológiou.
Americkí zákonodarcovia hovoria o výhodách a nebezpečenstvách AI už mnoho rokov. Podobne ako v prípade predchádzajúcich vĺn technologických inovácií však rýchlosť uvádzania produktov na trh ďaleko predstihla pripravenosť vlády na ich reguláciu.
Na každého lídra, ktorý presadzuje rýchle a prísne pravidlá pre umelú inteligenciu, pripadá ďalšie varovanie, že predčasná regulácia by mohla utlmiť pokrok a obmedziť americkú snahu konkurovať Číne a iným rivalom.
Jessica Newmanová, ktorá vedie Iniciatívu pre bezpečnosť AI v centre UC Berkeley, uviedla pre spoločnosť Axios: „V Spojených štátoch je regulácia AI iba zmes rôznych a nekonzistentných systémov“. Niektoré zákony týkajúce sa transparentnosti a zabránenia diskriminácii AI sú na štátnej úrovni, ale na federálnej úrovni sú len na začiatku.
„Stále si myslím, že je pred nami dlhá cesta a rada by som videla federálnu reguláciu AI, ktorá by bola komplexnejšia“, povedala Newmanová.
V Kongrese zákonodarcovia navrhli reguláciu formou rozpoznávania tváre a ďalších aplikácií AI. Rovnako aj Federálna obchodná komisia, Komisia pre rovné príležitosti v zamestnaní a ďalšie agentúry začali navrhovať nové pravidlá používania AI.
Tento týždeň Národný inštitút pre vedu a technológiu, ktorý je súčasťou ministerstva obchodu, zverejnil dlho očakávaný rámec pre AI, ktorý má poskytnúť spoločnostiam usmernenia pre používanie, navrhovanie alebo zavádzanie systémov AI.
Táto regulácia by mala „urýchliť inovácie, vývoj AI a zároveň podporiť, no nie obmedziť alebo poškodiť občianske práva, občianske slobody a spravodlivosť pre všetkých“, uviedol tento týždeň zástupca ministra obchodu Don Graves. Na druhú stranu sú však usmernenia dobrovoľné a spoločnosti nečelia žiadnym dôsledkom, ak sa od nich odchýlia.
„Dúfame, že prípadné pravidlá týkajúce sa umelej inteligencie si z tohto rámca vezmú príklad“, povedal Chandler Morse, viceprezident pre podnikové záležitosti spoločnosti Workday, ktorá sa zaoberá firemnými cloudovými technológiami.
Zakladateľ vyhľadávača Neeva, Axios Sridhar Ramaswamy, sa s týmito názormi nestotožňuje. „Vláda by sa nemala zaoberať tvorbou detailných zákonov alebo regulácií, pretože veci sa jednoducho veľmi, veľmi rýchlo hýbu", uviedol.
„Momentálne sa dá len ťažko povedať, či regulácia bude v blízkej budúcnosti nápomocná, pokiaľ ide o umelú inteligenciu. To však neznamená, že by sa existujúce zákony nemali uplatňovať na ľudí, ktorí tieto modely používajú nevhodným spôsobom“, dodal.
Medzitým schválili regulačné orgány Európskej únie v decembri minulého roka zákon o regulácii umelej inteligencie, o ktorom by mal Európsky parlament hlasovať na jar a prijať ho do konca roka 2023. Rozsiahla regulácia sa bude vzťahovať aj na spoločnosti mimo EÚ, pričom pokuty za jej nedodržanie budú dosahovať až 30 miliónov eur.
„Rozdiel medzi Európou a USA je v tom, že keď sa Európa rozhodne niečo regulovať, dokáže to aj zrealizovať“, namietol Morse.
USA a Európska únia v piatok podpísali dohodu o spolupráci na "zodpovednom pokroku" v oblasti umelej inteligencie.
V blízkej budúcnosti je možné, že rýchle prijatie ChatGPT prinúti regulačné orgány k ráznejším krokom v oblasti pravidiel AI, no takéto snahy môžu čeliť politickým prekážkam a praktickým prekážkam, keďže existuje veľa rôznych spôsobov využitia AI.
Federálna obchodná komisia práve vytvára nové pravidlá týkajúce sa komerčného dohľadu a bezpečnosti údajov, ktorými sa bude riadiť každá spoločnosť, ktorá vyvíja a zavádza systémy AI. Podľa CBS News jednotlivé štáty, ako napríklad Massachusetts, tiež uvažujú o pozmenení legislatívy.
Vzhľadom na to, že Kongres je pod kontrolou rozdelených strán, len málokto očakáva, že sa podarí dosiahnuť zmenu v otázke nového federálneho zákona o umelej inteligencii.