Z prieskumu ČSOB vyplynulo, že vývoj ekonomickej situácie na Slovensku zneisťuje 70 percent firiem. Približne polovica oslovených sa obáva dopadov vojny, zmien legislatívy a o niečo menej nedostatku kvalitných zamestnancov. Vývoj nových technológií vníma ako rizikový pätina firiem. „Nie je prekvapením, že slovenských podnikateľov a živnostníkov trápia najmä rastúce ceny, menej predvídateľný vývoj dopytu alebo vyššie sadzby ECB. Negatívne však je, že podnikatelia sú zneistení aj nepredvídateľnými zmenami legislatívy,“ povedal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Aj napriek udalostiam, ktorými si podnikatelia prešli v uplynulých rokoch a ich dopad cítiť aj dnes, apetít po podnikateľskej aktivite neutícha. Len v minulom roku pribudlo na Slovensku viac ako 20-tisíc nových spoločností, čím sa úroveň priblížila predpandemickému tempu. Sentiment podnikateľov pravidelne meria ČSOB v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. Jeho posledná vlna uskutočnená na reprezentatívnej vzorke 306 respondentov potvrdzuje, že aktuálna ekonomická situácia, ktorú stále ovplyvňuje vojna na Ukrajine či inflácia, má výrazný vplyv na ďalšie smerovanie a správanie podnikov.

Napriek tomu rozšíriť podnikanie v horizonte jedného roka plánuje až 22 percent oslovených podnikateľov. Zachovať podnikanie v súčasnom rozsahu plánuje pre obdobie najbližších 12 mesiacov 57 percent firiem. Naopak, o obmedzení, prerušení alebo ukončení podnikania uvažuje spolu iba 11 percent podnikateľov.

Ak sa pozrieme na investičný apetít, až štyria z desiatich opýtaných živnostníkov a zástupcov malých či stredných firiem očakávajú, že ich investície v podnikaní budú v tomto roku naďalej rásť. Ako konštatovala manažérka v rámci oddelenia pre podnikateľov a malé firmy v ČSOB Dáša Polláková, vyššie investície je možné v tomto prípade vnímať v dvoch rovinách. Jednou je rast cien, ktorý sa premieta aj do výšky nutných investícií, druhou je vyšší apetít po investíciách po niekoľkých rokoch stagnácie a najmä neistoty.

„Z našich rozhovorov s klientmi vyplýva, že mnohým narástli investície spojené najmä s modernizáciou budov a zariadení," konštatuje Polláková. Súčasne dodáva, že firmy tiež plánujú investovať do oblastí, ktoré im neskôr prinesú energetické úspory.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Tendenciu nedôverovať parlamentu majú tri štvrtiny Slovákov, ukázal prieskum