Slovensku sa tak nepodarilo nadviazať na inovatívne kroky z obdobia okolo roku 2010. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe údajov OSN a výsledkov svojho individuálneho prieskumu vo využívaní e-governmentu medzi podnikateľmi.

PAS považuje za dobre zvládnuté e-government systémy na Slovensku Centrálny register zmlúv alebo Obchodný register na internete. No dodáva, že podľa OSN iné krajiny v digitálnej agende výrazne pokročili a Slovensko predbehli.

„V rebríčku Organizácie spojených národov E-Government Development Index, ktorým OSN hodnotí vyspelosť digitálnej otvorenosti krajín, a teda najmä ich schopnosť poskytovať verejné služby pomocou informačno-komunikačných technológií, bolo Slovensko ešte v roku 2008 na 38. mieste sveta. Odvtedy sa prepadlo na 67. miesto zo 193 hodnotených,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.

Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky sa Slovensko umiestnilo najhoršie, keď sa Poľsko umiestnilo na 36. mieste, Maďarsko na 46. mieste a Česko na 50. mieste. V rebríčku Slovensko tesne predbehlo aj Moldavsko, Azerbajdžán je dokonca o desať miest vyššie. Najnovšie hodnotenie je za rok 2016.

Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s inštitútom INEKO vykonala počas roku 2017 prieskum medzi slovenskými podnikateľmi týkajúci sa e-governmentu. Z prieskumu vyplýva, že podnikatelia iba zriedka využívajú infožiadosti, všetko čo by mohli potrebovať, požadujú automaticky zverejňovať na internete.

Využívajú hlavne portály, ktoré sú jednoduché, prehľadné a poskytujú potrebné informácie. „Podnikatelia požadujú lepšiu digitálnu komunikáciu so štátom. Slúžiť na to by mal jeden portál, kde by sa sústreďovali všetky dôležité informácie. Podnikatelia tiež požadujú na jednom mieste a prehľadne zverejniť všetky zákonné požiadavky na podnikateľov,“ dodal Peter Kremský.