Zahraničný obchod ostal aj v apríli v prebytku 466 miliónov eur, pričom medziročne rástli objemy exportu aj importu. Aprílové výsledky príjemne prekvapili a naznačili, že po slabšom marci by sa aj produkcia priemyslu mohla v úvode druhého štvrťroka čiastočne zotaviť. Saldo zahraničného obchodu ale netreba preceňovať, čiastočne sa pod to mohol podpísať efekt Veľkej noci, upozornil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

„V úhrne za mesiace marec a apríli zaznamenali ako dovozy, tak aj vývozy približne šesťpercentný medziročný pokles,“ priblížil Koršňák. To, že sa nálada v domácom priemysle zotavuje, naznačujú aj indikátory sentimentu. To by sa malo postupne prejaviť aj na číslach produkcie a vývozov. „Oživenie domácej aktivity (spotreby i produkcie) ale najskôr povedie aj k zvýšeniu dovozov,“ upozornil Koršňák.

Analytik Marián Kočiš predpokladá, že celkové oživenie by postupne malo podporiť aj uvoľňovanie menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky. „Očakávame, že zahraničný obchod ostane v pozitívnych číslach aj po zvyšok roka a objem celkového prebytku by sa mohol priblížiť k šiestim percentám hrubého domáceho produktu,“ uviedol Kočiš.

Koršňák je v predpokladoch celkového prebytku obchodnej bilancie Slovenska v tomto roku opatrnejší. „V tomto roku očakávame, že prebytky zahraničného obchodu by sa mohli korigovať smerom nadol k trom až 3,5 percentám HDP,“ spresnil. Vplyv na obchodnú bilanciu podľa neho bude mať aj vyšší dovozu zbraní, konkrétne stíhačiek. Ďalšie výraznejšie rozšírenie prebytkov zahraničného obchodu očakáva analytik najmä v roku 2026 spolu s nábehom produkcie u viacerých ohlásených investícií v automobilovom priemysle.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Vývoz slovenských tovarov v apríli medziročne vzrástol