Ekonómovia sú po nedávnych voľbách v spolkových krajinách Sasko a Durínsko na východe Nemecka skôr pesimistickí. V prieskume, ktorý uskutočnil mníchovský inštitút Ifo na vzorke 185 ekonómov, sa až 78 percent z nich vyjadrilo, že očakávajú negatívne alebo veľmi negatívne dôsledky. Len necelé tri percentá vidia budúcnosť pozitívne až veľmi pozitívne.
„Jednoznačné hodnotenie ekonomických expertov, že podpora radikálnych strán vážne poškodí miesto podnikania, by malo byť pre obyvateľstvo výstrahou,“ uviedol Niklas Potrafke, vedúci Centra pre verejné financie a politickú ekonómiu inštitútu Ifo. „Tieto čísla zdôrazňujú, ako silno ovplyvňujú výsledky volieb ekonomické očakávania,“ dodal.
Oslovení ekonomickí experti upozornili, že úspech krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) môže znížiť príťažlivosť dvoch spolkových krajín z pohľadu kvalifikovanej pracovnej sily. Takmer 84 percent respondentov predpovedá v tejto oblasti negatívne alebo veľmi negatívne dôsledky, zatiaľ čo len tri percentá očakávajú pozitívny alebo veľmi pozitívny vývoj. Jasná väčšina 77 percent tiež počíta s negatívnymi dôsledkami pre investičné rozhodnutia podnikov.
Ekonómov znepokojili aj volebné výsledky krajne ľavicovej Aliancie Sahry Wagenknechtovej (BSW). Približne 60 percent z nich vidí negatívne dôsledky z pohľadu podmienok na podnikanie, pričom len necelé dve percentá majú opačný názor. „Vplyv volebného úspechu BSW na hospodársky rozvoj je v porovnaní s AfD vnímaný o niečo menej negatívne,“ uviedol Aaron Günther, výskumník Ifo.
V rámci prieskumu inštitút Ifo v období od 3. do 10. septembra oslovil 185 nemeckých profesorov ekonómie.