Volebné preferencie medzi viceprezidentkou USA Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom boli nesmierne tesné. Dianie utorkového „Dňa volieb“ sa preto môže natiahnuť až na „Týždeň volieb“. Proces udeľovania hlasov pre 47. prezidenta USA je zložitý, keďže neexistuje celoštátna voľba – v skutočnosti ide o 51 samostatných prezidentských volieb v každom štáte a vo Washingtone, D. C. Štáty majú vlastné pravidlá, čo môže ovplyvniť čas sčítania a zverejnenia výsledkov. Bloomberg zhrnul základné fakty týkajúce sa amerických prezidentských volieb.

Kedy štáty zverejňujú výsledky?

Väčšina štátov začne oznamovať priebežné výsledky krátko po zatvorení miestností, no existujú lokálne odlišnosti. Napríklad Kentucky a Indiana začnú zverejňovať výsledky z častí vo východnom časovom pásme, zatiaľ čo voliči v centrálnom časovom pásme ešte hlasujú. Niektoré štáty, ako Alabama a Oregon, zvyčajne čakajú, kým všetky okresy dokončia hlasovanie.

Donald Trump, Kamala Harrisová
Neprehliadnite

Súboj o Biely dom vrcholí. Desať kľúčových momentov dramatickej kampane pred voľbami v USA

Ako dlho môže trvať určenie víťaza?

Ak sa zopakuje scenár z roku 2020, môže to trvať niekoľko dní. V tom roku trvalo štyri dni, kým agentúra AP vyhlásila Joea Bidena za víťaza. Ak budú tohtoročné výsledky ešte tesnejšie, môže sa tento proces predĺžiť.

Ako môže vzniknúť „červený zrkadlový efekt“?

Na začiatku to môže vyzerať, že jeden kandidát má náskok, čo je často spôsobené poradím sčítania hlasov. Ak republikánsky kandidát dosiahne tento iluzórny náskok, hovorí sa tomu „červený zrkadlový efekt“, ktorý sa neskôr môže preklopiť do „modrého“, keď sa spočítajú korešpondenčné hlasy, ktoré častejšie preferujú demokratických kandidátov.

V roku 2020 tento efekt zmiatol mnohých voličov v Pennsylvánii, kde v noci po voľbách mal Donald Trump náskok, ktorý sa postupne zmenšil, keď sa spočítavali korešpondenčné hlasy v prospech Joea Bidena.

KK48 - Na kombosnímke americký republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (vľavo) počas kampane pred ekonomickým klubom v New Yorku 5. septembra 2024 a vpravo miliardár a podnikateľ Elon Musk hovorí v Krakove 22. januára 2024 . Americký republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump vo štvrtok počas rozsiahleho prejavu, v ktorom hovoril o svojich ekonomických víziách, vyhlásil, že ak zvíťazí v novembrových voľbách, zriadi komisiu pre efektivitu vlády, na čele ktorej bude stáť miliardár a
Neprehliadnite

Elon Musk rozdáva miliónové šeky voličom v USA. Avšak len tým, ktorí podpíšu petíciu

Kto vyhlasuje víťaza?

Oficiálne výsledky sú certifikované až po ich overení volebnými komisiami, čo môže trvať aj päť týždňov. Sčítanie hlasov môže prebiehať obzvlášť dlho v štátoch, ako sú Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severná Karolína, Pensylvánia a Wisconsin.

Ďalšie dôležité správy

Donald Trump sa stretol s protikandidátkou na prezidentku USA Kamalou Harrisovou v ostro sledovanej predvolebnej debate 11. septembra 2024.
Neprehliadnite

Americké voľby sú presiaknuté peniazmi. Miliardári sa predbiehajú v podpore protikandidátov