Globálny trh so smartfónmi sa v tomto roku zotaví, klesajúca inflácia totiž prispieva k oživeniu dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch, zatiaľ čo integrácia generatívnej umelej inteligencie priťahuje zákazníkov k prémiovým zariadeniam. Celosvetový odbyt by sa tak mohol zvýšiť o tri percentá na 1,2 miliardy prístrojov po viac ako štvorpercentnom poklese v minulom roku. Vo svojom odhade to uviedla výskumná spoločnosť Counterpoint Research.

Hlavnými ťahúňmi rastu trhu so smartfónmi, najmä v segmente lacných telefónov, by mali byť rozvíjajúce sa trhy, ako je India, Blízky východ či Afrika. Segment lacných telefónov by potom mohol vykázať rast o 11 percent, pomôže mu tiež dopyt v Karibiku a Latinskej Amerike.

Segment lacných telefónov tvoria prístroje v cene od 150 do 249 dolárov. Counterpoint dodáva, že dopyt podporí spomalenie inflácie v regiónoch ako je Afrika, a tiež stabilizácia miestnych mien. Pomôže mu aj zvýšená konkurencia medzi čínskymi spoločnosťami, ako sú Oppo, Vivo a Xiaomi, ako aj oživenie dopytu po zariadeniach z oblasti informačných technológií.

Prémiový segment by mal vykázať tento rok rast o 17 percent. Do tohto segmentu spadajú prístroje v cene od 600 do 799 dolárov. Dopyt podporí zavedenie technológie generatívnej AI a popularita skladacích telefónov. Víťazmi prémiového trhu sa pravdepodobne stanú americká spoločnosť Apple a čínsky výrobca Huawei.

Apple by mal ťažiť zo stabilného dopytu po iPhonoch, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch. Huawei by si mal udržať silnú pozíciu v Číne, teda na svojom domácom trhu. Konkurencia firmy Huawei za prvých šesť týždňov tohto roka spôsobila pokles predaja iPhonov v Číne o 24 percent, odhadol už skôr Counterpoint.

Ďalšie dôležité správy

Redmi Note 12 Pro – 289 eur (bežne 379 eur)
Neprehliadnite

Kvartálne tržby výrobcu smartfónov Xiaomi vzrástli o viac než desatinu