Čínske vývozné kontroly na kľúčové polovodičové materiály narúšajú dodávateľské reťazce a vyvolávajú obavy z ich nedostatku v západných krajinách. Peking zaviedol obmedzenia na vývoz germánia a gália, ktoré sa používajú pri výrobe polovodičov a komponentov pre vojenské a komunikačné zariadenia. To viedlo k takmer dvojnásobnému nárastu cien týchto minerálov v Európe za posledný rok. Informuje o tom Financial Times.
Čína zaviedla obmedzenia minulý rok ako odpoveď na americké opatrenia zamerané na kontrolu predaja pokročilých čipov a zariadení na ich výrobu, pričom tvrdí, že opatrenia chránia jej „národnú bezpečnosť a záujmy“. Peking dominuje v globálnych dodávkach desiatok kľúčových surovín. Podľa údajov US Geological Survey má Čína 98 percent svetovej zásoby gália a 60 percent germánia.
„Situácia s Čínou je kritická. Veľmi na nej závisíme,“ povedal predstaviteľ veľkého odberateľa polovodičových materiálov, ktorý si želal zostať v anonymite.
Čínsky výrobca elektromobilov plánuje premiestniť výrobu do Európy. Dôvodom sú clá
Analytici uviedli, že tieto kontroly jasne ukazujú, že vláda prezidenta Si Ťin-pchinga je ochotná cieliť na západné ekonomické záujmy v snahe prijať odvetné opatrenia za obmedzenia, ktoré znemožnili prístup Číny k špičkovým technológiám.
Podľa predstaviteľa postihnutej spoločnosti celkový export gália z Číny klesol od zavedenia kontrol približne o polovicu. „Ak Čína zníži vývoz gália tak, ako to urobila v prvej polovici roka, naše zásoby sa rýchlo vyčerpajú a vzniknú nedostatky,“ dodal.
Manažér v frankfurtskej spoločnosti Tradium Jan Giese uviedol, že množstvo gália a germánia, ktoré jeho skupina získala prostredníctvom nového čínskeho licenčného programu, predstavuje „len zlomok toho, čo sme nakúpili v minulosti“. „Tieto vývozné kontroly spôsobujú dodatočný stres mimo Číny.“
Ceny germánia vzrástli od začiatku júna o 52 percent na 2 280 dolárov za kilogram v Číne, vyplýva z údajov poskytovateľa dát Argus. „Číňania už ani neponúkajú germánium do zahraničia,“ povedal Terence Bell, manažér v kanadskej spoločnosti Strategic Metal Investments, ktorá obchoduje s minoritnými kovmi.