Čína a Rusko predložili Japonsku technické otázky, ktoré sa týkajú plánu Tokia vypúšťať rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Podľa agentúry Reuters to oznámilo čínske ministerstvo zahraničia.

Ministerstvo uviedlo, že by Japonsko vzhľadom na obavy susedných krajín malo okamžite svoje plány na vypúšťanie vody zastaviť a začať diskusiu o možných spôsoboch bezpečnejšej likvidácie.

Fukušimskú elektráreň v roku 2011 vážne poškodilo zemetrasenie a cunami. S plánom Japonska na vypúšťanie kontaminovanej vody v júli vyjadrila súhlas Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, podľa ktorej je zámer Tokia v súlade s celosvetovými štandardmi a bude mať len zanedbateľný rádiologický vplyv na ľudí a životné prostredie.

Kontaminovanú vodu, pre ktorú uskladnenie v areáli Fukušimy začína dochádzať miesto, bude Japonsko do oceánu vypúšťať postupne, a celý proces tak bude trvať 30 až 40 rokov.

Voda sa pred vypustením do mora prečistí, takže v nej zostane len rádioaktívne trícium, ktorého koncentrácia má byť veľmi nízka. Podľa japonských médií by proces vypúšťania mohol začať už koncom tohto mesiaca.

Ďalšie dôležité správy

Oranžové plaváky, ktoré majú zabrániť šíreniu kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima do morskej zátoky.
Neprehliadnite

Rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne vo Fukušime zrejme začnú vypúšťať do oceánu