Vedci vyryli informácie o ľudskom genóme do krištáľu, ktorý potom bezpečne uložili v jednej z rakúskych jaskýň. Tieto údaje by mohli v prípade vyhynutia pomôcť vdýchnuť ľudstvu druhý život.

Dvadsaťpäť milimetrov dlhý 5D pamäťový krištáľ obsahuje nielen údaje o DNA, ale aj inštrukcie na ich čítanie, obrázky ľudí, textové súbory a vysvetlivky. Použitie kľúča odhalí informácie o štyroch univerzálnych prvkoch (vodíku, kyslíku, uhlíku a dusíku); štyroch bázach molekuly DNA (adeníne, cytozíne, guaníne a tymíne); a ich umiestnení v dvojzávitnici DNA. Okrem toho vysvetlí usporiadanie génov v chromozóme, ktorý môže byť následne vložený do bunky.

5D pamäťové krištále dokážu uchovať až 360 terabajtov informácií a odolať extrémnym tlakom a teplotám. Nevadí im mráz, oheň či teploty do tisíc stupňov Celzia. Krištáľ takisto odolá priamemu nárazovému tlaku až desať ton na centimeter štvorcový a nezmení sa ani po dlhodobej expozícii kozmickému žiareniu. Jeho životnosť sa počíta v miliardách rokov.

Tím vedcov použil na zapísanie dát ultrarýchle lasery. Profesor Peter Kazansky uviedol, že hoci v súčasnosti vedci na základe genetickej informácie nedokážu umelo vytvárať ľudí, rastliny ani zvieratá, budúcnosť to nevylučuje. Dlhá životnosť 5D krištáľa zaručí, že informácie budú v prípade potreby dostupné trebárs aj o milión rokov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Digitálni dvojníci prenikajú do reálneho sveta. Využitie nájdu v ordináciách i priemysle