Keďže výbuchy, ktoré zničili podmorské plynovody medzi Ruskom a Nemeckom, nie sú vyriešené, poisťovne a zaisťovne nevedia, ako reagovať na potenciálne nároky v stovkách miliónov dolárov.
Munich Re a syndikáty Lloyd's of London patria medzi hlavných upisovateľov pre Nord Stream 1. V súčasnosti nie je známe, či obnovia jeho krytie. Ak sa tak nestane, perspektíva opravy plynovodu bude vzdialenejšia.
Vlastnícka štruktúra
Dcérska spoločnosť ruskej energetickej skupiny Gazprom je väčšinovým akcionárom Nord Stream 1 s 51-percentným podielom. Obnovenie krytia by preto bolo náročné vzhľadom na sankcie voči spoločnosti. Tie by mohli zabrániť vyplateniu nárokov.
Nemecké energetické skupiny Wintershall a E.ON vlastnia podiel 15,5 percenta, francúzsky poskytovateľ energie ENGIE 9 percent a rovnaký podiel vlastní aj holandská spoločnosť zaoberajúca sa infraštruktúrou zemného plynu N.V. Nederlandse Gasunie.
Vysoké nároky na náhradu škody
V súčasnosti nie je možné určiť kto, resp. čo je za výbuchmi Nord Stream. Isté však je, že poisťovateľom hrozí vyplatenie obrovského poistného plnenia.
Tí preto budú musieť preukázať, že zmluva nepokrýva škody spôsobené výbuchmi, aby sa vyhli vyplateniu akéhokoľvek nároku, uviedli právnici.
Ak by však vyšetrovanie ukázalo, že do toho bolo zapojené Rusko, poisťovatelia by mohli tvrdiť, že išlo o akt „seba-sabotáže“, keďže Gazprom je vo vlastníctve štátu.
Ak by tam bola akákoľvek ruská účasť, môžu byť výbuchy klasifikované ako vojnový akt. Ani jeden z uvedených spôsobov nie je vo všeobecnosti krytý poistením.
V prípade, že by bol za výbuchy zodpovedný akýkoľvek štátny činiteľ z krajín mimo Ruska, škoda by mohla byť označená ako teroristický čin, ktorý môže byť krytý poistným.