Poslanci Európskeho parlamentu z Výboru pre právne veci (JURI), ktorí vo štvrtok začali skúmať finančné a majetkové priznania navrhovaných eurokomisárov, požadujú dodatočné informácie od 23 nominantov vrátane slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča.
Možný konflikt záujmov
Úlohou výboru JURI je preveriť možný konflikt záujmov dezignovaných členov Európskej komisie ešte predtým, než sa začiatkom novembra dostavia na vypočúvania vo výboroch Európskeho parlamentu, ktoré preveria ich odborné znalosti pre výkon im zverenej pracovnej a politickej agendy.
Bezproblémovými sú eurokomisári navrhnutý Poľskom, Maďarskom a Holandskom – Piotr Serafin, Olivér Várhelyi a Wopke Hoekstra.
Poslanci pred štvrtkovým procesom skúmania možných konfliktov záujmov, ktorý prebieha „za zatvorenými dverami,“ mali iba tri dni na preštudovanie deklarácií a dokumentov zaslaných eurokomisármi.
Výkazy o majetku komisárov
Po vyše trojhodinovom zasadnutí, na ktorom sa vo štvrtok diskutovalo o 26 vyhláseniach v abecednom poradí, sa podľa nemenovaných europoslancov prejavili aj spory medzi členmi politických skupín zastúpených vo výbore, nakoniec ale jednoduchou väčšinou odsúhlasili to, že 23 kandidátom bude v najbližších dňoch zaslaný súbor všeobecných otázok. To im umožní poskytnúť výboru JURI viac informácií, keďže veľké časti dotazníkov zostali nevyplnené.
Komisári sami vypĺňajú vyhlásenia o stave majetku, čo sa týka aj ich partnerov a detí, môžu si však vybrať, na čo odpovedia.
Nominanti by mali zverejniť akýkoľvek majetok s hodnotou nad 10-tisíc eur, pričom europoslanci považujú za „málo vierohodné,“ že len niekoľko z nich odhalilo svoje imanie prekračujúce túto sumu.
Okrem všeobecnej žiadosti o opätovné vyplnenie formulárov zaslaných 23 eurokomisárom, niektorí z nich dostanú aj otázky „na mieru“ a pripomienky k položkám, ktoré deklarovali alebo neuviedli.
Otázky o majetku
Komisári, ktorí deklarovali rozsiahle bohatstvo, budú čeliť otázkam o pôvode peňazí a zosúladení majetku k svojim príjmom. Týka sa to Apostolosa Tzitzikostasa z Grécka, ktorého rodina je jedným z najväčších vlastníkov pôdy v krajine a ktorý sa priznal k vlastníctvu 16 bytov, viacerých obchodov, skladov a garáží a vyše 650 hektárov pôdy. Otázky na telo čakajú aj Raffaella Fitta z Talianska, ktorý vlastní sedem bytov, pozemky, dve garáže, vínnu pivnicu a štvrtinový podielu v jednej lekárni. Otázky spojené s majetkom môžu čakať aj Jozef Síkela z Česka, Kostas Kadis z Cypru či Marta Kosová zo Slovinska.
Poslanci môžu vyzvať Dubravku Šuicovú z Chrovátska, aby predala svoje podiely v lodnej spoločnosti Atlantska Plovidba a vo firme Hrvatski Telecom, kým Estónka Kaja Kallasová bude čeliť otázkam, či jej manžel vlastní podiely v podnikoch s väzbami na Rusko.
Poslanci z výboru JURI sa opäť zídu budúci týždeň. Výsledky preverovania možných konfliktov záujmov musia predložiť do 18. októbra.