Podpora vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie znovu vzrástla a dosiahla najvyššiu úroveň v dejinách: v prípadnom referende by za tento krok hlasovalo 86 percent Ukrajincov, napísal dnes na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na výsledky prieskumu spoločnosti Rejting. Proti by hlasovali tri percentá opýtaných a ďalších osem percent by sa hlasovania nezúčastnilo. Prieskum sa uskutočnil v polovici januára.

Podpora pre vstup do EÚ je prakticky jednomyseľná vo všetkých hlavných častiach krajiny a vo všetkých vekových a sociálnych skupinách. V predchádzajúcom prieskume tej istej firmy, ktorý sa uskutočnil vlani v októbri, vstup do NATO podporilo 83 percent opýtaných, čo aj vtedy bol nový rekord.

Podľa prieskumu štyri pätiny opýtaných Ukrajincov schvaľovalo aj myšlienku vojenského a politického spojenectva s Poľskom a Litvou, proti takej alianci bolo šesť percent opýtaných a deviatim percentám účastníkom to bolo jedno.
Prieskum nezahŕňal ukrajinské územia momentálne okupované ruskými vojskami.

Žiadosť podpísal už vlani v septembri

Denník pripomenul, že prezident Volodymyr Zelenskyj na konci septembra oznámil, že podpísal žiadosť o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO. Ukrajinský prezident sa tak vyjadril krátko po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin ohlásil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov as ich proruskými vodcami podpísal zmluvy o pripojení týchto ukrajinských území k Ruskej federácii. Západ anexiu odmieta. Ukrajinský prezident tiež vyhlásil, že Kyjev nebude rokovať s Ruskom, kým bude jeho prezidentom Putin. Budeme rokovať s novou hlavou štátu, uviedol Zelenskyj.

„Podpísaním žiadosti o urýchlený vstup do NATO robíme rozhodujúci krok,“ uviedol Zelenskyj. "„De facto sme svoju cestu do NATO už prešli. De facto sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými normami. Pre Ukrajinu sú reálne - reálne na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti telegram. „Ukrajina dnes podáva žiadosť, aby tak urobila de iure,“ dodal Zelenskyj. Zopakoval tiež sľub, že zjednotí celé ukrajinské územie vrátane toho, ktoré teraz okupuje Rusko.

Vstup nie je na programe dňa

NATO a členské štáty aliancie poskytujú Ukrajine vojenskú pomoc, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri odrážaní ruskej agresie, trvajúcej už 11 mesiacov, avšak sa nezdá, že by prijatie Ukrajiny do aliancie bolo na programe dňa. „Náš názor je, že Ukrajine môžeme najlepšie pomôcť praktickou podporou na mieste. A že proces v Bruseli by sa mal začať inokedy,“ uviedol v septembri poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Vstup novej krajiny do NATO vyžaduje jednomyseľnú podporu celej aliancie. O prijatie do NATO požiadalo Fínsko a Švédsko, ale rozšírenie komplikujú požiadavky Turecka.

Ďalšie dôležité správy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Neprehliadnite

Erdogan: Švédsko nech od Turecka nečaká, že podporí jeho vstup do NATO