Na to, aby sa jednotlivec pripojili k najbohatšej vrstve Američanov, bude potrebovať viac ako pred rokom: 5,8 milióna dolárov, čo je podľa prieskumu spoločnosti Knight Frank za rok 2024 nárast asi o 15 percent.

Prvé miesto hornej hranice na vstup do klubu jedného percenta najbohatších na celom svete si udržalo Monako s 12,8 milióna dolárov, pričom zaznamenalo nárast o 3,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Informuje o tom Bloomberg. V Luxembursku je potrebných viac než desať a vo Švajčiarsku viac ako osem miliónov dolárov.

Zistenia podčiarkujú, ako výrazne sa zväčšila priepasť medzi bohatými a chudobnými krajinami. HDP Monaka na osobu vo výške približne 240-tisíc dolárov je podľa údajov Svetovej banky viac ako 900-krát vyšší ako HDP východoafrického Burundi.

Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 poškodila globálnu ekonomiku, ktorá sa práve zotavuje z pandémie; spôsobila prudký nárast cien energií a potravín. Hoci to zapríčinilo problémy na celom svete, chudobnejšie krajiny, ktoré musia tovar dovážať, boli obzvlášť ťažko zasiahnuté, keďže sa zvýšili náklady na pôžičky.

Napriek tomu nie všetci zažívajú zlé časy. Päťsto najbohatších ľudí sveta pridalo minulý rok k svojmu spoločnému majetku 1,5 bilióna dolárov, pričom podľa Bloomberg Billionaires Index najviac získal výkonný riaditeľ Tesly Elon Musk.

„Naše zistenia potvrdzujú podstatné rozdiely v rozdelení bohatstva medzi krajinami,“ uviedli vo svojej správe pracovníci Knight Frank. Treba podľa nich očakávať, že politici sa budú viac zameriavať na to, kde sa nachádza bohatstvo, ako je rozdelené medzi ekonomiky a ako ho vlády môžu zdaniť a podporiť jeho rast.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Bohatí sú teraz prioritou. Spoločnosť Carlyle spúšťa súkromný fond zameraný na Európu