Maya Rossinová-Slaterová sa v máji 2016 dozvedela, že ju „internet“ nemá rád. Jej kamarát zo školy jej poslal správu s odkazom na webové fórum Economics Job Market Rumors (EJMR), kde ľudia z ekonomickej branže diskutujú o rôznych témach a klebetách. Často tu pritom nie je núdza o bigotné názory plné mizogýnie, rasizmu a sexizmu, píše agentúra Bloomberg.

Plagiátorská kauza

Rossinová-Slaterová v tom čase pracovala ako asistentka profesora ekonómie na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare a len nedávno jej vyšla štúdia o vplyve prenatálnej expozície materskému stresu na zdravie detí. Práca bola dokonca publikovaná v jednom z najprestížnejších ekonomických časopisov, čo bolo pre mladú profesorku obrovskou poctou.

Z príspevkov na EJMR sa dozvedela, že ju a spoluautora štúdie obviňujú používatelia fóra z plagiátorstva. Jeden z anonymných prispievateľov sa pritom odkázal na prácu publikovanú v roku 2011 v časopise Psychosomatická medicína. Podľa neho sa opierala o takmer identický súbor dát ako Rossinovej-Slaterovej štúdia. Anonymný prispievateľ obvinil mladú profesorku, že si prácu osvojila a dúfala, že si to nikto nevšimne.

Ďalší komentár upozornil na fínsku štúdiu z roku 1978, ktorá skúmala, ako strata otca ešte v prenatálnom štádiu vplýva na pravdepodobnosť neskoršieho rozvoja schizofrénie a iných negatívnych následkov u detí.

Práca mladej profesorky sa od oboch štúdií značne líšila, a tak ich vo svojom dokumente neuvádzala. Na EJMR sa na ňu za to zniesla vlnka kritiky. „Je to nový štandard? Nájsť články z minulosti a jednoducho ich skopírovať?“ pohoršoval sa jeden z komentujúcich.

Niektorí používatelia fóra tvrdili, že prinajlepšom išlo iba o nevinnú a neúmyselnú chybu. Najtvrdší kritici však hovorili o úmyselnej krádeži. Používatelia fóra neostali svojej reputácii nič dlžní a čoskoro sa pod príspevkom objavili aj komentáre útočiace na Rossinovej-Slaterovej pohlavie. „Je nemysliteľné, že by bola takáto korupcia ututlaná, keby išlo o mužov,“ napísal anonym.

Profesorka pár dní po objavení EJMR fóra štúdiu aktualizovala a vysvetlila rozdiely súvisiace so skoršími prácami, na ktoré upozornili anonymní kritici. Ona podľa svojich slov skúmala kauzalitu, nie koreláciu, použila sofistikovanejšiu metodológiu a mala oveľa väčší rozsah vzoriek než štúdia z roku 1978. Aj napriek náprave sa kauza odrazila na profesorkinej duševnej pohode.

„Byť terčom kritiky na EJMR je hrozné. Ovplyvňuje to vaše celkové blaho, vašu náladu, vaše sebavedomie,“ posťažovala sa o rok neskôr na Twitteri.

Temná stránka odvetvia

K spusteniu EJMR došlo v roku 2008 a pôvodne išlo o webovú stránku, ktorá mala doktorandom a profesorom pomôcť vyznať sa v neprehľadnom akademickom pracovnom trhu. Netrvalo dlho a premenila sa na fórum so širokým rozsahom tém vrátane klebiet či rozhovorov o jedle.

V priebehu rokov si stránka získala nelichotivú povesť. Stala sa totiž úrodnou pôdou pre mizogýniu a rasizmus. Aj napriek prísnej politike moderovania ju široká verejnosť začala prirovnávať ku kontroverznému fóru 4Chan. Diskusné vlákna na EJMR sa zaoberali napríklad aj tým, či je proti pravidlám prijať na postgraduálne štúdium „sexy ženu“ alebo či je možné odmietnuť učiť študentov tmavej pleti.

Kontroverzia okolo výskumu Rossinovej-Slaterovej ešte väčšmi odhalila temnú stránku odvetvia, v ktorom pôsobia prevažne bieli muži. Škandál bol jasným dôkazom sexizmu a mizogýnie, ktoré tu panujú.

Kultúrna vojna, ktorá nasledovala, otriasla celým akademickým svetom. Bojovníci za rovnosť pohlaví v ekonómii roky poukazovali na to, že nedostatočné zastúpenie žien a menšín vedie k zavádzaniu úzkoprsých politík. Odvolali sa napríklad na to, že majoritné zastúpenie mužov malo za následok menší počet štúdií na tému starostlivosti o deti alebo účinkov pobytu za mrežami. Ekonómia ako odbor podľa nich nemôže riešiť skutočné problémy sveta, ak nebude skutočný svet aj odrážať.

Boj o zrušenie

EJMR, ktoré nedávno zmenilo názov na XJMR, sa od svojho vzniku stalo akýmsi symbolom tejto nerovnováhy, ako aj baštou odporu voči zmene. Vplyv fóra rástol aj napriek snahám o jeho zrušenie či vývoj alternatív. Mnoho pozorovateľov mu odmietalo venovať pozornosť, pretože bolo podľa nich plné anonymných internetových trolov, nie skutočných ekonómov. Ak by sa medzi nimi predsa len našli aj zástupcovia ekonomického sveta, zrejme išlo len o hŕstku nespokojných doktorandov z odľahlých univerzít – žiadne významné osobnosti, dodali.

Aj napriek tomu, že je EJMR len symptómom väčšieho problému, mnohí akademici z odvetvia volajú po jeho zrušení. Nie je jasné, či je to vôbec reálne, pretože platformy nemôžu byť zodpovedné za obsah, ktorý na nich používatelia uverejňujú.

Niektorí ekonómovia v boji proti toxickému fóru vytiahli zbrane veľkého kalibru a začali verejne kritizovať Citibank, Financial Times a iných vplyvných inzerentov po tom, čo sa ich logá objavili na EJMR. Ich snahy zatiaľ nepriniesli žiadne výsledky a stránka si ďalej žije svojím životom.

Ďalšie dôležité správy

Naháňať šéfa. Ak šéf chodí dva kroky pred pracovníčkou, neprispieva to k tomu, aby sa cítila ako nezávislá pracujúca žena.
Neprehliadnite

Rodová nerovnosť sa za posledných desať rokov zmenšila len nepatrne