Ako mnoho iných mladých voličov na juhu Talianska, aj Edoardo Eremita kedysi podporoval protisystémovú stranu Hnutie piatich hviezd, ktorej lídrom je Giuseppe Conte. Očarili ho jeho sľuby o tom, že si poradí s chudobou a korupciou, píše The Financial Times.
Odvtedy však jeho nadšenie vystriedalo rozčarovanie. Keď pôjdu koncom tohto mesiaca Taliani k volebným urnám, Eremita svoju podporu vyjadrí pravicovej strane a svoj hlas odovzdá Bratom Talianska, ktorých vedie Giorgia Meloniová.
„Páči sa mi spôsob, akým rozpráva – dáva vám pocit bezpečia. Je dôveryhodnejšia než ostatní lídri, a to dokonca aj na európskej úrovni,“ vysvetľuje svoje dojmy 28-ročný Eremita, ktorý pracuje pre spoločnosť, ktorá spravuje diaľnice. Keď sa Meloniová dostane do vlády, tak „bude robiť kompromisy“, dodáva.
Našliapnuté na víťazstvo
Juh Talianska je najchudobnejším regiónom krajiny. Nedôvera v mainstreamových politikov a tradičné inštitúcie tu má hlboké korene. Kedysi bola táto časť Talianska nedobytnou baštou podpory pre Hnutie piatich hviezd. Teraz sa však táto podpora rúca ako domček z karát, približuje denník.
Mnoho niekdajších voličov piatich hviezd má v pláne voľby úplne odignorovať alebo svoj hlas dať Meloniovej. Tá púta ich pozornosť svojou charizmou a novotou.
Jej podpora na juhu rastie a podľa prognóz sa Bratom Talianska vďaka tomu po voľbách podarí získať najväčšie zastúpenie v talianskom parlamente. Aj podľa prieskumov to vyzerá tak, že koalícia zložená z Meloniovej Bratov, Salviniho strany Liga a Berlusconiho strany Vpred Taliansko bez problémov dosiahne parlamentnú väčšinu.
Sporné podpory
Politika týkajúca sa príjmu obyvateľov je vlajkovou loďou systému sociálneho zabezpečenia, ktorý Conteho hnutie zaviedlo v roku 2019. V rámci tejto politiky poskytuje štát nezamestnaným základný mesačný príjem. Tesne pred voľbami sa však stala jednou z otázok, ktorá najviac polarizuje taliansku spoločnosť.
Mnoho zamestnávateľov totiž hádže vinu za svoje ťažkosti práve na spomínanú politiku sociálnej podpory. Nezamestnaným tento rok na účet pribudlo mesačne v priemere 582 eur a zamestnávatelia majú problém nájsť ľudí ochotných pracovať.
Meloniová prisľúbila, že tento program zruší, ak sa dostane k moci. Conte naopak prisľúbil, že ho bude brániť, pretože jeho zrušením by podľa neho mohlo dôjsť k „občianskej vojne“.
Nespokojní zamestnávatelia
Tento rok už táto podpora putovala do zhruba 1,5 milióna talianskych domácností, pričom až zhruba dve tretiny z nich pochádzajú z juhu krajiny. Medzitým sa zamestnávatelia vrátane majiteľov malých podnikov v každom kúte Talianska sťažujú na akútny nedostatok pracovnej sily, objasňuje situáciu The Financial Times.
„Namiesto toho, aby vytvárali nové pracovné miesta, vytvorili nástroj, vďaka ktorému ľudia nemusia pracovať,“ lamentuje 67-ročný Giuseppe Arrighi, ktorý vlastní malé holičstvo v meste Caserta. Ten v roku 2018 volil práve autorov spomínaného sociálneho programu, Hnutie piatich hviezd, no tento rok sa k volebným urnám nechystá. „Cítim sa oklamaný,“ vysvetľuje svoje pohnútky Arrighi.
Zradu nepociťujú len zamestnávatelia. Eremita verí, že mnoho mladých príjemcov podpory v nezamestnanosti pracuje načierno, pričom si za svoju prácu nechávajú platiť „na ruku“, t. j. v hotovosti. Vďaka tomu zarábajú viac ako po zaplatení všetkých daní zarobí Eremita, uzatvára The Financial Times.