Niekoľkohodinové oneskorenia v otváraní volebných miestností, technické problémy aj násilné incidenty sprevádzali dnešné prezidentské a parlamentné voľby v Nigérii. Podľa serveru BBC stáli pred volebnými miestnosťami aj po ich uzavretí o 14:30 SEČ v radoch milióny ľudí. Táto najľudnatejšia africká krajina si má dnes zvoliť nástupcu prezidenta Muhammadua Buhariho, ktorý sa už nesmel uchádzať o tretí mandát v rade. Konečné výsledky by mali byť známe do piatich dní.

"Ukradli volebným úradníkom telefóny a vzali so sebou tri volebné urny," opísal BBC jeden z voličov dnešný incident v najväčšom nigérijskom meste Lagos. Podľa neho do volebnej miestnosti vtrhla skupina mladíkov s mačetami. Krátko potom dorazili vojaci.

Strieľali na úradníkov

V juhonigérijskom štáte Delta ozbrojení muži ukradli najmenej dva volebné prístroje na overovanie identity. V štáte Borno na severovýchode krajiny, kde operujú radikálni islamisti, dokonca na volebných úradníkov strieľali. Niekoľko úradníkov bolo podľa BBC zranených.

Volebné miestnosti sa mali otvoriť o 8:30 SEČ. Podľa reportérov agentúry Reuters niektoré z nich neboli pripravené a otvorenie sa oneskorilo. Pred niektorými tak stáli fronty voličov čakajúcich na príchod úradníkov. Pri minulých voľbách sa voliči v niektorých oblastiach sťažovali, že volebné miestnosti otvorili s hodinovým oneskorením alebo vôbec.

Podľa BBC ešte dve hodiny pred oficiálnym uzavretím volebných miestností niektoré z nich neboli otvorené. Dôvodom boli logistické problémy či bezpečnostné riziko. Úradníci ale voličov uistili, že každý, kto čaká v rade, bude môcť odvoliť.

Trojica favoritov

Z 18 kandidátov na prezidenta sú za favoritov považovaní Atiku Abubakar (76) z opozičnej Ľudovej demokratickej strany (PDP), Bola Tinubu (70) z vládnej strany Všepokrokový kongres (APC) a Peter Obi (61) z malej sociálnodemokratickej Strany práce (LP) .

Obi, ktorý je kresťan, sa teší veľkej popularite medzi mladou generáciou, ktorá tvorí veľkú časť voličov. Takmer 40 percent registrovaných voličov je mladších ako 34 rokov. Moslimovia Abubakar aj Tinubu majú v celej krajine významnú mocenskú základňu, sprevádzajú ich však obvinenia z korupcie.

Nigéria má dlhú históriu volebných podvodov a násilia, aj keď v posledných rokoch sa situácia pri voľbách upokojuje. Prezidentskí kandidáti sa tento týždeň zaviazali, že budú podporovať pokojný a transparentný proces.

Nezávislá národná volebná komisia (INEC) informovala, že zaviedla nové technológie a postupy, aby zabezpečila slobodné a spravodlivé voľby. Voliči okrem iného mali byť identifikovaní pomocou biometrických údajov. Vo volebných miestnostiach boli zakázané mobilné telefóny. V minulosti sa objavili prípady, že si ľudia fotili lístky ako dôkaz pre kandidátov, ktorí im za hlas dali peniaze.

Množstvo problémov

Voľby sa konajú v čase, keď sa Nigérijčania stretávajú s nedostatkom hotovosti spôsobeným nevydareným plánom na výmenu starých bankoviek za nové. Ten negatívne zasiahol každodenný život ľudí a spôsobil násilnosti v bankách a u bankomatov.

Nový prezident sa bude musieť vysporiadať s množstvom problémov, od vysokej inflácie a hlbokej chudoby cez nedostatok energie až po islamistické povstanie na severovýchode, krádeže ropy na juhu, separatizmus na juhovýchode a únosy kvôli výkupnému, ktoré podnikajú rôzne ozbrojené skupiny po celej krajine.
Kvôli voľbám boli uzavreté pozemné hranice a v uliciach niekoľkých miest hliadkovali vojaci.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Priemerná dĺžka života sa celosvetovo zvyšuje, Afrika zaostáva