15:36 - Najviac preferenčných krúžkov spomedzi kandidátov strán zvolených do Národnej rady SR získal líder Smeru-SD Robert Fico. Zakrúžkovalo ho 531 528 voličov.
Druhý je predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini so 337 976 preferenčnými krúžkami a tretí šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorého krúžkovalo 303 423 ľudí.
Štvrtým najviac krúžkovaným je Robert Kaliňák zo Smeru-SD, preferenčný hlas mu odovzdalo 263 045 voličov. Nasleduje podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha s 220 478 krúžkami.
14:48 - V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné. Z toho dôvodu nie je v definitívnych výsledkoch sto percent sčítaných zápisníc. Informoval o tom v nedeľu predseda Štatistického úradu Peter Peťko.
Celý proces spracovania výsledkov trval desať hodín a 38 minút. „Je to o jednu hodinu a 17 minút kratší čas, ako trvala sumarizácia parlamentných volieb v roku 2020,“ priblížil Peťko.
Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová spresnila, že príčinou bolo zlyhanie členky okrskovej volebnej komisie, ktorá hodila do hlasovacej schránky nezistený počet obálok.
Poznamenal, že spočiatku zaznamenali dočasné spomalenie zobrazovanie priebežných výsledkov. Príčinou bol podľa jeho slov veľký nápor zasielaných zápisníc do systému. „Nemalo to však žiaden vplyv na kvalitu spracovania výsledkov," podotkol s tým, že o 4.00 h ráno boli spracované výsledky z 95 percent okrskov.
14:44- Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu novej Národnej rady zvolá prezidentka Zuzana Čaputová. Ak by tak neurobila, noví poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb.
Ustanovujúcu schôdzu má riadiť doterajší predseda parlamentu Boris Kollár. Do jeho rúk noví poslanci slávnostne zložia sľub, ktorý znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“
Potom by mali poslanci zvoliť nového predsedu parlamentu, ktorému vzápätí Kollár odovzdá vedenie schôdze.
14:42 - Smer-SD vyhral voľby vo väčšine okresov na Slovensku. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov parlamentných volieb, ktoré na webe zverejnil Štatistický úrad. Výnimkou sú okresy v mestách Bratislava a Košice, kde vyhralo Progresívne Slovensko
14:11 - V SNS nevidia zmysluplnejšiu alternatívu ako vytvorenie vlády zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Povedal Tomáš Taraba, ktorý kandidoval za SNS.
13:20 - SNS je naklonená povolebnej spolupráci so stranou Smer-SD, Hlas-SD či KDH. Slovenská národná strana je naklonená povolebnej spolupráci so stranou Smer a Hlas, prípadne s KDH. Naopak, vládu si nevie predstaviť s hnutím Progresívne Slovensko či stranou Sloboda a Solidarita. Ako ďalej uviedol Rudolf Huliak akákoľvek spolupráca s liberálnymi a progresívnymi stranami by u nich bola cez čiaru.
12:41 - Orbán gratuloval Ficovi k návratu a k nespochybniteľnému víťazstvu. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedeľu blahoželal na sociálnej sieti X Robertovi Ficovi k víťazstvu v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách. „Hádajte, kto je späť! Gratulujem Robertovi Ficovi k nespochybniteľnému víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy je dobré spolupracovať s vlastencom. Teším sa na to!“ napísal Orbán.
Guess who's back! Congratulations to Robert Fico on his undisputable victory at the Slovak parliamentary elections. Always good to work together with a patriot. Looking forward to it! 🇭🇺🇸🇰 pic.twitter.com/JHIlYWKX6c
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) October 1, 2023
11:07 - Svetové tlačové agentúry reagujú na výsledky volieb na Slovensku. V protiklade s prvými odhadmi exit polls zvíťazila v parlamentných voľbách na Slovensku strana bývalého premiéra Roberta Fica, nebude však pre neho jednoduché sformovať koalíciu s dostatočnou väčšinou potrebnou na ovládnutie parlamentu, všíma si v reakcii na hlasovanie agentúra DPA. Podľa agentúry AP boli voľby na Slovensku testom podpory pre Ukrajinu v jej boji proti ruskej invázii a víťazstvo Fica. Agentúra dodáva, že by to mohlo ohroziť krehkú jednotu v EÚ a NATO. Agentúra AFP konštatuje, že vláda zostavená Ficom môže radikálne zmeniť slovenskú zahraničnú politiku. Podľa Reuters sa vláda vedená Ficom môže pripojiť k Maďarsku v spochybňovaní konsenzu EÚ ohľadne podpory Ukrajiny v čase, keď sa Únia usiluje udržať jednotu v odpore proti ruskej invázii.
10:47 - Reakcia predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila k výsledkom volieb.
Slovensko má po volbách a startuje další fáze - povolební vyjednávání.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) October 1, 2023
Respekt k vítězi patří k demokracii stejně jako respekt k nalezení vládní většiny.
Slovensko je náš nejbližší partner a věřím, že bude pro nás i zdrojem poučení. Pro budoucnost Česka to považuji za zásadní.
10:24 - Rekcia maďarských médií k výsledkom parlamentných volieb. Väčšina maďarských médií si v nedeľu všíma víťazstvo Smeru na čele s Robertom Ficom v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách na Slovensku, pričom osobitnú pozornosť venujú účinkovaniu spoločnej maďarskej strany Aliancia. Koniec etnického politizovania, konštatoval server 444.hu v súvislosti s tým, že do zákonodarného zboru sa Aliancia nedostala. Voľby vyhral Robert Fico, maďarská strana sa opäť nedostala do parlamentu, píše szeretlekmagyarorszag.hu, ktorý podčiarkuje, že Fico je spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána. Slovensko volilo: Robert Fico sa vrátil; Voľby na Slovensku priniesli obrovské prekvapenie, vrátil sa odpísaný politik, znejú titulky ďalších médií.
9:46 - Reakcia českého premiéra Petra Fialu k výsledkom volieb.
Se Slovenskem nás pojí nejen hluboké historické vazby, blízkost, ale i přátelské vztahy na všech úrovních.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 1, 2023
Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce…
9:24 - Hlasovanie z cudziny drvivo vyhrali progresívci. Korešpondenčné hlasovanie z cudziny s drvivou prevahou vyhralo Progresívne Slovensko, ktorému poslalo hlas 61,7 percenta slovenských občanov žijúcich v zahraničí. Druhá SaS získala 10,8 percenta, Smer - SD 6,2 percenta. Hlasujúci z cudziny by neposlali do parlamentu žiadnu inú stranu. Pod hranicou zvoliteľnosti ostalo pre túto skupinu voličov OĽANO (3,81 percenta), SNS (3,79 percenta), KDH (3,31 percenta), Republika (3,2 percenta), Demokrati (2,5 percenta) aj Hlas - SD(2,46 percenta).
8:41 - V Bratislave na plnej čiare vyhralo Progresívne Slovensko. Víťazom volieb v územnom obvode Bratislava sa stala strana Progresívne Slovensko, ktorej odovzdalo svoj hlas 33,95 percenta voličov. Druhý skončil Smer-SD (17,49 percenta), tretia bola strana Sloboda a Solidarita (13,77 percenta). Hlas-SD získal 9,36 percenta hlasov, koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí 5,36 percenta. Za hranicou piatich percent skončilo KDH (4,90 percenta), Demokrati (4,58 percenta), SNS (4,10 percenta), Republika (2,66 percenta) a hnutie Sme rodina v Bratislave utrpelo fiasko s výsledkom 1,49 percenta hlasov. Progresívne Slovensko volilo najviac voličov vo všetkých piatich obvodoch Bratislavy.
8:16 - Strana Smer-SD je podľa neoficiálnych výsledkov víťazom predčasných volieb. Strana Roberta Fica Smer-SD sa stala neoficiálnym víťazom predčasných parlamentných volieb. Svoj hlas jej odovzdalo 22,94 percenta voličov. Na voľbách sa podľa štatistického úradu zúčastnilo po spočítaní 99,96 percenta okrskových zápisníc 68,51 percenta voličov. Hnutie PS podporilo vo voľbách 17,95 percenta voličov a stranu Hlas-SD 14,70 percenta ľudí. Podľa neoficiálnych výsledkov sa do parlamentu dostanú aj koalícia OĽaNO a priatelia s podporou voličov 8,90 percenta nasledované Kresťanskodemokratickým hnutím, ktoré volilo 6,82 percenta Slovákov. V parlamentných laviciach budú opäť sedieť zvolení zástupcovia strany Sloboda a Solidarita, ktorým odovzdalo svoj hlas 6,32 percenta voličov, a po vyše troch rokoch sa do Národnej rady vracia Slovenská národná strana s podporou 5,62 percenta.
7:20 - Smer-SD sa stal víťazom volieb aj v okrese Nitra. Strana Smer-SD sa stala podľa neoficiálnych výsledkov víťazom volieb aj v okrese Nitra. Po spočítaní 100 percent volebných zápisníc jej odovzdalo svoj hlas 28,46 percenta voličov. Na druhom mieste sa podľa štatistického úradu umiestnilo PS s 16,82 percentami, nasleduje Hlas-SD s podporou 16,66 percenta. Ďalšími v poradí sú OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia Za ľudí (6,62 percenta), SaS (6,26 percenta), SNS (5,87 percenta) a KDH (5,53percenta).
7:11 - V okrese Žilina sa stala víťazom volieb strana Smer-SD. Strana Smer-SD sa stala podľa neoficiálnych výsledkov víťazom volieb aj v okrese Nitra. Tu mu odovzdalo svoj hlas 28,46 percenta voličov. Na druhom mieste umiestnilo PS s 16,82 percentami, nasleduje Hlas-SD s podporou 16,66 percenta. Ďalšími v poradí sú OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (6,62 percenta), SaS (6,26 percenta), SNS (5,87percenta) a KDH (5,53percenta).
5:32 - Po spočítaní 99,2 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s podporou 23,31 percenta. Podľa informácií Štatistického úradu SR je druhou najsilnejšou stranou hnutie Progresívne Slovensko, ktorému odovzdalo hlas 16,98 percenta voličov, a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 14,98 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,02 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,91 percenta), Sloboda a Solidarita (6,18 percenta) a Slovenská národná strana (5,67 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,80 percenta), Aliancia (4,46 percenta), Demokrati (2,92 percenta) a hnutie Sme rodina (2,25 percenta).
5:26 - Po spočítaní 98,98 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,34 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 16,95 percentami a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,00 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,03 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,91 percenta), Sloboda a Solidarita (6,17 percenta) a Slovenská národná strana (5,68 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,80 percenta), Aliancia (4,45 percenta), Demokrati (2,92 percenta) a hnutie Sme rodina ( 2,25 percenta).
4:56 - Po spočítaní 98,13 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,42 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 16,75 percentami a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,07 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,07 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,93 percenta), Sloboda a Solidarita (6,08 percenta) a Slovenská národná strana (5,69 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,83 percenta), Aliancia (4,48 percenta), Demokrati (2,9 percenta) a hnutie Sme rodina (2,26 percenta).
4:53 - Stále sa čaká na sčítanie hlasov zo zahraničia, štatistický úrad zverejní všetkých 18 okrskov až naraz v jednom balíku, píše Denník N.
4:48 - Europoslankyňa Monika Beňová očakáva, že Smer vytvorí vládu s Hlasom a SNS. Na otázku, či Smer presvedčí Hlas Petra Pellegriniho, zareagovala úsmevom a slovom: „Jasné,“ informuje Denník N.
4:37 - Po spočítaní 96,6 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s podporou 23,52 percenta. Podľa informácií Štatistického úradu SR je druhou najsilnejšou stranou hnutie Progresívne Slovensko, ktorému odovzdalo hlas 16,47 percenta voličov, a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,18 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,13 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,97 percenta), Sloboda a Solidarita (5,96 percenta) a Slovenská národná strana (5,72 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,87 percenta), Aliancia (4,49 percenta), Demokrati (2,88 percenta) a hnutie Sme rodina (2,27 percenta).
4:16 - V centrále Smeru bujaro oslavujú, Robert Fico so straníkmi na balkóne hlučne spieval Na Kráľovej holi. Po dospievaní kričali: „My sme vyhrali, takto sa to robí, do psej matere.“ Informuje o tom Denník N.
4:15 - Po spočítaní 94,67 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,61 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 16,25 percentami a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,27 percentami.
4:05 - Po spočítaní 93,44 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD, ktorej dalo svoj hlas 23,64 percenta voličov. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s podporou 16,05 percenta a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,33 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,24 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,08 percenta), Sloboda a Solidarita (5,8 percenta) a Slovenská národná strana (5,78 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,92 percenta), Aliancia (4,48 percenta), Demokrati (2,83 percenta) a hnutie Sme rodina (2,29 percenta).
3:45 - Po spočítaní 90,15 percenta okrskov vedie v priebežných neoficiálnych výsledkoch naďalej strana Smer-SD so ziskom 23,69 percenta. Na druhé miesto sa dostalo Progresívne Slovensko s 15,68 percentami, nasleduje Hlas-SD s 15,43 percentami.
3:36 - Po spočítaní 87,96 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,67 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 15,58 percentami a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 15,42 percentami.
3:27 - Po spočítaní 84,5 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,7 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 15,46 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 15,33 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,46 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,21 percenta), Slovenská národná strana (5,77 percenta) a Sloboda a Solidarita (5,5 percenta) Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,97 percenta), Aliancia (4,89 percenta), Demokrati (2,77 percenta) a hnutie Sme rodina (2,33 percenta).
3:20 - Víťaznú pozíciu si po spočítaní 80,49 percenta okrskových zápisníc drží strana Smer-SD s 23,72 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 15,51 percentami a na treťom mieste je hnutie Progresívne Slovensko s 15,08 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,54 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,22 percenta), Slovenská národná strana (5,76 percenta), Sloboda a Solidarita (5,41 percenta) a Aliancia (5,07 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je hnutie Republika (4,99 percenta), strana Demokrati (2,75 percenta) a hnutie Sme rodina (2,34 percenta).
3:00 - Po spočítaní 75% hlasov stále vedie Smer so ziskom 23,73%. Hlas je druhý a PS až tretie. Keďže PS vyhralo podľa oboch exit pollov, dá sa tušiť, že anketárom oveľa ochotnejšie odpovedali voliči PS než napríklad Smeru.
2:59 - Milan Uhrík pripustil, že hnutie Republika sa nemusí dostať do parlamentu.
2:56 - Po spočítaní 67,95 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana s 23,77 percentami Smer-SD. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu umiestnila strana Hlas-SD s 15,66 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 14,56 percentami.
2:55 - Michal Šimečka súhlasí, že predsedu vlády by mala nominovať najsilnejšia koaličná strana. PS nie je ochotné rokovať o povolebnej spolupráci so Smerom a Republikou, informujú o tom Aktuality.
2:51 - Richard Sulík si myslí, že exit polly sú úplne zbytočná vec. "Myslím si, že vývoj povedie k tomu, že budeme mať šesť percent. Moja nádej je, že vypadne Republika z parlamentu. A ešte Andrej Danko by mohol vypadnúť." K výsledku povedal, že dostali od voličov šancu, no zároveň vidí od nich dvihnutý prst. Zatiaľ si ešte nevie predstaviť zloženie vlády. Debata o zmene na čele strany má podľa neho čas do ďalšieho dňa.
2:45 - Po spočítaní 61,22 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 23,74 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu umiestnila strana Hlas-SD s 15,74 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 14,43 percentami.
2:34 - Po vyše polovici spočítaných okrskov vedie Smer, nasleduje Hlas a PS.
2:32 - PS reaguje na pomalé spočítavanie. "Je mi ľúto, že stále nemáme jasnejší obraz. Z toho, čo vidíme, PS postupne rastie, ale je ťažké predpovedať, na akom čísle to skončí. Neviem povedať zásadné politické stanovisko," povedal Michal Šimečka. Dodal, že ich cieľom zostáva, aby Slovensko malo po voľbách stabilnú proeurópsku vládu. Teší ho výsledok SaS. Podrobnejšie sa vyjadria asi až ráno.
2:29 – Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak poďakoval každému ich voličovi. „Výsledok je horší, ako sme čakali,“ povedal exminister práce. Za slabým, zatiaľ predbežným výsledkom strany vidí antikampaň proti jej šéfovi Borisovi Kollárovi a to, že sa nevyhraňovali voči útokom a do kampane neprinášali emócie.
2:24 - Po spočítaní 46,39 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 24,06 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 16,12 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 13,87 percentami.
2:15 - Po spočítaní 40,43 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 24,27 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 16,31 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 13,63 percentami.
Priebežné výsledky
2:06 - Strana Smer-SD je aj po spočítaní 36,73 percenta okrskových zápisníc na prvom mieste s 24,34 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 16,45 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 13,37 percentami.
1:55 - Viaceré okrsky na Slovensku hlásia problémy so sčítavaním hlasov. Okrsok 13 v Topoľčanoch nemá ani po viac ako hodine schválenú zápisnicu, niektoré okrsky čakajú na schválenie zápisnice cez dve hodiny, píšu Aktuality.
1:52 - Po spočítaní 33,40 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 24,52 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 16,51 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 13,02 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí (9,07 percenta), KDH (7,44 percenta), Szövetség Aliancia (5,69 percenta), SNS (5,93 percenta) a hnutie Republika (5,29 percenta).
Pod hranicou zvoliteľnosti je zatiaľ strana SaS so 4,66 percentami a hnutie Sme rodina s 2,55 percentami.
1:44 - Po spočítaní 31,74 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste naďalej zostáva strana Smer-SD s 24,6 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 16,6 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 12,88 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,35 percenta), Aliancia (5,97 percenta) Slovenská národná strana (5,95 percenta) a hnutie Republika (5,28 percenta). Pod hranicou piatich percent potrebných pre vstup do Národnej rady je strana Sloboda a Solidarita (4,6 percenta) a Sme rodina (2,56 percenta).
1:41 - Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka povedal, že strana sa dostane do parlamentu. „Zlá správa je, že to s akým ziskom, na to si budeme musieť ešte počkať,“ dodal s tým, že spočítaných hlasov je veľmi málo. „Zrejme digitalizácia v štátnej správe nepostupuje tak rýchlo, ako sme dúfali a čaká na Trubana s Hargašom,“ vtipne poznamenal Šimečka.
1:31 - Po spočítaní 30,14 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 24,67 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 16,72 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 12,58 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí (8,96 percenta), KDH (7,47 percenta), SNS (5,97 percenta), Szövetség Aliancia (5,86 percenta) a hnutie Republika (5,33 percenta).
Pod hranicou zvoliteľnosti je zatiaľ strana SaS so 4,5 percentami a hnutie Sme rodina s 2,59 percentami.
1:29 - Štatistický úrad bližšie nekomentoval pomalšie spočítavanie okrskov. „Tempo, akým budú údaje pribúdať, je podmienené najmä časom, za ktorý okrskové volebné komisie sčítajú hlasy, vytvoria a odošlú schválené zápisnice do systému štatistického úradu,“ uviedol Štatistický úrad na Facebooku.
1:15 - Po spočítaní 28,11 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste stále strana Smer-SD s 24,69 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD s 16,77 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 12,38 percentami.
1:14 - Richard Sulík čaká s vyjadrením, kým Štatistický úrad ukáže, či budú v parlamente. Podľa oboch exit pollov strana do parlamentu smeruje.
1:13 - Župani po parlamente netúžia. Erika Jurinová už dávnejšie povedala, že si mandát za OĽaNO neuplatní a ostane župankou. V podobnom duchu sa pre RTVS vyjadril aj bratislavský župan Juraj Droba, ktorý bol na kandidátke SaS.
1:01 - Po spočítaní 23,17 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 25,25 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 17,30 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 11,37 percentami.
0:56 - Po spočítaní pätiny okrskových zápisníc (20,85 percenta) je na prvom mieste strana Smer-SD s 25,25 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR umiestnila strana Hlas-SD so 17,3 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 11,37 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,92 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,54 percenta), Slovenská národná strana (6,05 percenta), Aliancia (5,91 percenta) a hnutie Republika (5,56 percenta).
00:51 - Michal Šimečka na Facebooku uviedol, že prvé exit polly vyzerajú nádejne. „Veľmi dobre však vieme, ako ďaleko môžu byť od reality. Musíme si preto s pokorou počkať, kým bude sčítaných aspoň niekoľko desiatok percent hlasov. Rád by som však už teraz poďakoval všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastnili dnešných volieb."
0:50 - Hlas rozhodne jednotne. Erik Tomáš pre Markízu povedal, že majú bližšie k „druhej sociálnej demokracii", ale dohodli sa, že rozhodnutie padne jednotne na predsedníctve.
0:46 - Po spočítaní 18,17 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 25,43 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 17,43 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 11,11 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí (8,99 percenta), KDH (7,45 percenta), SNS (6,07 percenta), Szövetség Aliancia (5,99 percenta) a hnutie Republika (5,55 percenta).
0:40 - M. Dzurinda: Chceme pokračovať v projekte silnej stredopravej strany. Podľa oboch exit pollov je jasné, že Modrí, Most-Híd sa do parlamentu nedostanú.
0:29 - Šimečka musel sľúbiť lacné pivo
Známy aforizmus hovorí, že ak zdražie pivo, padne vláda. Podobnú situáciu musel riešiť aj Michal Šimečka, ten reagoval na kuriózne deepfeke video, podľa ktorého chcú drasticky zdražiť pivo. „Nijakým spôsobom nechcem hýbať cenou piva,“ povedal vo videu, ktoré nahral na sociálnej sieti.
00:17 - Po spočítaní 15,23 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 25,46 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácii Štatistického úradu umiestnila strana Hlas-SD so 17,86 percentami a na treťom mieste je hnutie Progresívne Slovensko s 10,8 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,68 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,49 percenta), Slovenská národná strana (6,13 percenta), Aliancia (6,12 percenta) a hnutie Republika (5,5 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Sloboda a Solidarita (3,86 percenta) a Sme rodina (2,71 percenta).
00:16 - Matovič považuje výsledky exit pollov za malý veľký zázrak. „Do rána budem tŕpnuť, aby Fico nemal ústavnú väčšinu,“ povedal.
00:07 - Po spočítaní 12,05 percenta okrskových zápisníc je zatiaľ víťazom strana Smer-SD s 25,82 percentami. Na druhom mieste sa podľa Štatistického úradu zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 18,19 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 10,42 percentami. (SITA)
00:02 - Aké sú možné koalície
Podľa exit pollu Medianu pre RTVS sa SNS dostane do parlamentu, podľa exit pollu Medianu pre Markízu nie. Práve národniari zrejme zohrajú kľúčovú rolu.
Ak by sa nedostali, PS by malo 42 poslancov, Smer 39, Hlas 22, OĽaNO 14, SaS 12, Republika 11 a KDH 10. To by znamenalo, že koalícia PS, Hlas, SaS a KDH by mala 86 hlasov. Bez KDH by mali 76 hlasov.
V prípade exit pollu, ktorý počíta s účasťou SNS by malo PS 36 poslancov, Smer 34, Hlas 20, OĽaNO 17, KDH, SaS i Republika 11 a SNS 10. Koalícia PS, Hlasu, KDH a SaS by mala 78 poslancov. Smer, Hlas, Republika a SNS 75. čo by na koalíciu nestačilo.
23:56 - Igor Matovič tvrdí, že čelili nenávisti. „Viedli sme Slovensko cez šesť kríz. Žiadna vláda toho neurobila toľko,“ porovnáva. Sťažuje sa, že za sebou nemali žiadne médium. „Trocha sa obávam, že ráno môže byť ešte kruté,“ dodal s tým, že čísla sú veľmi tesné.
23:51 - Zdá sa, že Progresívne Slovensko nemusí zaznamenať až tak veľký úspech, ako naznačuje exit poll, hodnotí pre Denník N analytik Daniel Kerekes. Problém navyše môže mať Republika.
23:40 - Boris Kollár pre RTVS hovorí, že ak dosiahnu tri percentá, bude to finančný príspevok. „Ale to nás neteší. Každá strana sa chce dostať do parlamentu. Počkajme si na výsledok. Ale tentoraz asi nedosiahneme. Voliči nám vystavili účet. Budeme mimoparlamentnou stranou, budeme bojovať ďalej. My sme robili veľmi korektnú kampaň.“
23:36 - Pri vyše troch percentách spočítaných okrskov vedie Smer, nasleduje Hlas a PS
Po spočítaní 3,45 percenta okrskov vedie v priebežných neoficiálnych výsledkoch strana Smer-SD so ziskom 26,10 percenta. Za ňou nasleduje Hlas-SD s 18,96 percentami a Progresívne Slovensko s 8,84 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad SR. (SITA)
23:33 - Milan Majerský pre RTVS hovorí, že osem rokov mimo parlamentu ich naučilo čakať. „Letnú kampaň vieme na rozdiel od zimnej robiť.“ Pripomenul, že ich program bol dobre hodnotený analytikmi. Zatiaľ nechce predbiehať, s kým by išli do koalície. Z rezortov majú záujem o zdravotníctvo.
23:25 - PS je predbežným víťazom
Richard Sulík blahoželá Progresívnemu Slovensku, považuje to za impozantný výsledok.
Politológ Radovan Štefančík pre RTVS pripomína, že mnohé strany neprežijú výmenu lídra. Progresívne Slovensko má už štvrtého predsedu. Ide však o stranu, ktorá zatiaľ nemala kauzy, pozicionuje sa pre mestského voliča a to zrejme podľa neho rozhodlo, prečo je favoritom volieb.
Volebná líderka OĽaNO Erika Jurinová verí, že percentá strany oproti exit pollom porastú, hoci výsledok spred troch rokov už neočakáva. Pre RTVS dodala, že len teraz prišla, takže atmosféru v centrále ešte len „bude nasávať".
Zatiaľ ŠÚ SR spočítal len jedno percento hlasov.
23:17 - Prezidentku možno ešte jedny voľby čakajú
Keďže prezidentka Zuzana Čaputová už nebude kandidovať, mali by to byť jej posledné parlamentné voľby v úrade. Ak však voľby dopadnú remízou a vládu sa nepodarí zostaviť, je možné, že sa voľby zopakujú. Oficiálne sú dva spôsoby, ako vyvolať nové voľby. Buď sa na nových voľbách zhodne ústavná väčšina.
Teoreticky môže parlament rozpustiť aj prezidentka v prípade, že parlament do šiestich mesiacov neschváli programového vyhlásenie vlády, alebo ak tri mesiace nie je parlament uznášania schopný. Toto právo si však prezident nemôže uplatniť posledných šesť mesiacov svojho funkčného obdobia. Mandát Z. Čaputovej sa končí v polovici júna, voľby novej hlavy štátu by však mala byť najneskôr v apríli budúceho roka.
23:15 - M. Majerský: Všetko nad päť percent je pre KDH splnená úloha
23:07 - Aj víťazom exit pollu agentúry Median SK sa stala strana PS s 20 percentami
Poradie strán je podobné. SNS by sa však podľa tohto modelu do parlamentu dostalo.
22:58 - PS vyčkáva, Smer nereaguje
Michal Truban z PS nechce komentovať exit polly. „Šimečka bol dobrý líder. Bola to dobrá tímová práca," povedal pre RTVS. Myslí si, že v budúcnosti bude pribúdať snaha škodiť politikom zmanipulovanými videami, ktoré sú vyrobené prostredníctvom umelej inteligencie.
Politici Smeru sú zatiaľ oddelení od novinárov a nereagujú.
22:55 - Sulík je zatiaľ opatrný
Šéf SaS doteraz zverejnené výsledky považuje za silný odkaz od voličov. „Velikán slovenskej politiky by naozaj nemusel byť v parlamente," reagoval R. Sulík na to, že SNS môže byť pod čiarou.
22:52 - Výsledky už začal zverejňovať Štatistický úrad
Účasť vo voľbách by mohla byť podobná ako v roku 2020, keď bola 66 pervent, odhadol na základe zozbieraných dotazníkov v exit polle Martin Slosiarik z Focusu. (markíza)
Dôležité podľa Matoviča je, aby vznikla taká koalícia, ktorá nepustí Fica k moci.
22:45 - Podľa exit pollu je víťazom PS
Volebné miestnosti sú zatvorené. To znamená, že médiá môžu informovať o prvých výsledkoch. Podľa exit pollu Focusu pre televíziu Markíza dali ľudia najviac hlasov Progresívnemu Slovensku, na druhom mieste je Smer a tretí je Hlas. Štvrté je OĽaNO a piata SaS. SNS by sa do parlamentu nedostalo.
22:08 - Do parlamentu by sa dostalo sedem strán
Vyplýva to z exit pollu, ktorý pre Televíziu Markíza uskutočnil Focus, keďže ešte stále platí moratórium, televízia zatiaľ nemohla zverejniť mená strán.
Dôležitý je každý hlas
V týchto voľbách, viac ako inokedy, závisí doslova na každom hlase. Dôvodom je pomerne veľa strán na hranici zvoliteľnosti. Ak by sa zopakovala účasť z roku 2020, na postup do parlamentu by mala strana získať 142 589 hlasov. Ako vidieť na priloženom grafe, čím vyššia účasť by bola, tým viac hlasov je potrebné získať.
Víťaz neznamená premiér
Najvyššia účasť bola hneď po Nežnej revolúcii. Trikrát sa zatiaľ stalo, že premiér nebol z víťaznej strany. Dvakrát sa premiérom stal Mikuláš Dzurinda, hoci voľby vyhralo HZDS Vladimíra Mečiara. Raz bola premiérkou Iveta Radičová napriek tomu, že voľby vtedy vyhral Smer Roberta Fica. Napriek vysokému počtu premiérov Slovensko zatiaľ zažilo len troch víťazov volieb: Vladimíra Mečiara, Roberta Fica a Igora Matoviča.
22:00 - Väčšina volebných miestností je zatvorená, moratórium trvá do 22:45
Dôvodom je udalosť v Považskej Bystrici. Počas hlasovania zomrel 78-ročný volič, hlasovanie tam preto o trištvrte hodinu predĺžili. Moratórium však platí pre celú krajinu. V ostatných volebných miestnostiach už môžu začať spočítavať hlasy.