Aj po dvoch týždňoch nevyprovokovanej invázie Ruska na Ukrajinu ostáva vojna Vladimira Putina v rovnováhe, píše Martin Kettle z The Guardianu. Neistotu tohto rozsahu nepredpokladala ani jedna zo strán, ani pozorovatelia zvonka. Všetci očakávali rýchlejší a rozhodnejší konflikt.

Putinov zlý odhad namiesto toho slúžil ako katalyzátor pre nové a dynamické faktory, ktoré sa ešte stále tvarujú – medzi nimi aj účinnejší odpor Ukrajiny a silnejšia západná jednota – a takisto odhalil výraznú nekompetentnosť Ruska.

Vojna je zlyhaním starých vzťahov

Jeden z faktorov je však starý a nezničiteľný rovnako ako kontinent samotný. Keď prach ukrajinskej vojny usadne, tak ostatné európske národy budú musieť nájsť vhodnú novú formu vzťahov s Ruskom. Táto vojna je z veľkej časti dôsledkom zlyhania starých vzťahov, ktoré sa vybudovali po kolapse Sovietskeho zväzu v roku 1991. Podľa autora ešte nie je neskoro na to, aby sme začali zvažovať, čím ich môžeme nahradiť tak, aby sme vytvorili väčší predpoklad udržateľného európskeho mieru medzi Ruskom a liberálnymi demokraciami než ďalšej hroznej vojny.

Čo presne by malo nahradiť teraz už zlyhanú verziu západnej politiky voči Rusku? Mnoho, no nie všetko, závisí od toho, ako vojna skončí, myslí si autor. Po vojne bude očividne nasledovať obdobie hlbokej nedôvery a návrat k statusu quo spred 24. februára je takisto vysoko nepravdepodobný. Rusko, Ukrajina a západná Európa získavajú nový tvar a takisto sa menia aj vzťahy.

Usporiadanie sveta sa mení

Kým vojna trvá, solidarita s Ukrajinou je oprávnene tou najvyššou prioritou. Treba však priznať, že pre zákonodarcov a pozorovateľov zo západu je to relatívne jasná vec. Už len z tohto dôvodu by sa vlády a komentátori mali snažiť myslieť v škále, ktorá ide nad rámec ukrajinského utrpenia a hrdinstva. Rusko túto vojnu prežije, no v inej forme. Predvojnové predpoklady v oblasti globalizácie, vnútroštátnej obrany, klimatickej krízy, medzinárodného usporiadania a dokonca pokroku ako takého sa však vrátia a takisto budú vyzerať odlišne.

Rusko nemá na západe partnera, ktorý mu dôveruje

Väčšie pretvorenie vzťahov s Ruskom nebude jednoduché, myslí si autor. Invázia na Ukrajinu nebude jediným dôvodom. Podľa neho korene siahajú hlbšie. Demokratické riadenie a právny štát majú v Rusku len malú tradíciu. Jej inštitúcie, okrem cirkvi, sú relatívne krehké. Krajina nemá na západe žiadneho európskeho partnera, ktorému dôveruje, alebo ktorý dôveruje jej. So žiadnou západnou európskou krajinou nezdieľa taký vzťah, aký spolu zdieľajú, povedzme, Taliansko a Francúzsko. Tieto dve krajiny si navzájom dôverujú a žiadna z nich nezasahuje do vecí tej druhej. Počas posledných dvoch storočí sa však mohlo javiť, ako keby tomu tak naozaj bolo, no Rusi nežijú na inej planéte.

Stred medzi globalizáciou a studenou vojnou

V 19. storočí vnímali liberáli zo západu cárske Rusko ako stelesnenie reakcie a autokracie. V 20. storočí tradičné podozrenia, ktoré boli často vzájomné, nabrali po boľševickej revolúcii z roku 1917 nový smer. Naivita posledných troch desaťročí bola v súčasnosti zdiskreditovaná. Západ sa snaží prísť s novým prístupom a časom aj s novým vzťahom. Ak chceme, môžeme to podľa autora nazvať tretím spôsobom – akýmsi stredom medzi globalizáciou a studenou vojnou.

Existuje riziko, najmä pokiaľ ide o Veľkú Britániu pod vedením premiéra Borisa Johnsona, že sa kyvadlo vzťahov rozhojdá príliš smerom k úplnému pretrhnutiu týchto vzťahov a prístupu, kedy si Rusko budem držať od tela. Z opatrne kalibrovanej vzájomnosti studenej vojny ostane len málo.

Rusko tu s nami zostane

Bývalý minister zahraničných vecí David Owen sa vo svojej knihe venuje posledným dvom storočiam v oblasti rusko-britských vzťahov a rieši otázku, na ktorej záleží: Môže sa západ s Ruskom vôbec v niečom zhodnúť? Udalosti posledných dvoch týždňov a rastúci odpor Ukrajiny túto otázku zmietli zo stola. Ani táto otázka, ani Rusko však nikam neodídu.

V správe spravodajskej služby a bezpečnostnej rady sa píše, že Rusko je silné, no slabé zároveň. Podľa autora vzťahy s takouto krajinou nebudú nikdy perfektné. No snaha o dosiahnutie zhody sa vzťahuje na otázky počnúc jadrovými zbraňami po práva Ukrajincov. Keby bolo jednoduché zodpovedať ruskú otázku, bolo by o jednu starosť menej. Odpoveď je zložitá, čo je presne to, prečo táto otázka aj naďalej ostáva aktuálna.

Ďalšie dôležité správy

Putin Views Russian Arms On Display At Expo
Neprehliadnite

Putinova tanková nostalgia je nebezpečná. Ako keby použil jazdectvo v prvej svetovej vojne