Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022 vpadol na Ukrajinu, mal Ivan Tavrin plné ruky práce. Tento 46-ročný Moskovčan sa neocitol na žiadnom sankčnom zozname, a tak posledných 12 mesiacov využil na to, aby sa stal najväčším ruským obchodníkom. Podarilo sa mu dokonca predbehnúť aj magnátov, ktorí trhu bežne dominovali, píše agentúra Bloomberg.

Bývalý šéf ruskej mobilnej firmy minul na technologické spoločnosti minimálne 2,3 miliardy dolárov. Nájdu sa medzi nimi napríklad inzertná stránka Avito investičnej skupiny Prosus či online náborová platforma, ktorej akcionárom je aj banka Goldman Sachs.

Ruská vojna na Ukrajine a súvisiace medzinárodné sankcie zničili tridsať rokov ekonomickej integrácie so Západom, čo viedlo zahraničných investorov, akými sú Exxon Mobil či McDonald’s, aby z Ruska odišli. Tavrin sa situáciu snaží zachrániť, keďže mnoho iných uznávaných hráčov čelí obmedzeniam.

Investor Ivan Tavrin v októbri 2022 odkúpil ruskú webovú stránku Avito za 151 miliónov rubľov (2,1 milióna dolárov). Pred vojnou sa však hodnota tejto stránky odhadovala až na šesť miliárd dolárov. Kúpu financovala banka Rosselkhozbank, ktorá je predmetom niektorých západných sankcií.

Moskovčan v januári 2023 odkúpil 23-percentný podiel vo firme HeadHunter od súkromného kapitálového fondu Elbrus Capital v hodnote 147 miliónov dolárov.

Tavrinovej investičnej firme Kismet Capital Group sa zas v januári 2022 – čiže tesne pred inváziou – podarilo získať spoločnosť Russian Towers, ktorá je nezávislým prevádzkovateľom mobilnej infraštruktúry.

Rusi skupujú odchádzajúce firmy

Okrem Tavrina sa situáciu snažia využiť aj iní miestni obchodníci.

Najbohatší Rus Vladimir Potanin sa na americkom sankčnom zozname ocitol v decembri 2022. Podarilo sa mu však od firmy Societe Generale odkúpiť banku Rosbank, ako aj podiel v banke TCS Group Holding od jej zakladateľa Olega Tinkova. Ten bol podľa svojich slov nútený pristúpiť k predaju po tom, čo kritizoval vojnu na Ukrajine.

Franšízant firmy McDonald’s Alexander Govor od nej odkúpil všetky jej reštaurácie v Rusku a Putin zas vydal dekrét, ktorým previedol hlavné majetky spoločnosti Exxon Mobile v krajine na prevádzkovateľa, ktorý zahŕňa štátom vlastnenú ropnú spoločnosť Rosnefť.

Po vypuknutí vojny automobilka Volkswagen vo svojom ruskom závode v meste Kaluga pozastavila výrobu, no teraz aj ona zvažuje, či by z Ruska nemala odísť. Firma Sistema miliardára Vladimira Jevtušenkova s Volkswagenom už o odkúpení závodu rokuje.

„Ruskí investori sú pod politickým tlakom, aby od odchádzajúcich investorov odkúpili ich majetok, a zároveň v tom vidia príležitosť, ako tento majetok lacno získať,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Macro-Advisory Chris Weafer.

Ďalšie dôležité správy

Po odchodu značky McDonald´s z ruského trhu vznikla náhrada v podobe prvého ruského reťazca s rýchlym občerstvením. Prvé reštaurácie otvorili v Moskve a jej okolí. Podoba „s mekáčom“, po ktorom reštaurácie s názvom Vkusno & tochka podedili takmer všetko, je zjavná.
Neprehliadnite

Ruský nástupca spoločnosti McDonald's žiada o ochrannú známku v Kazachstane