Ukrajina tento rok možno nebude schopná vyprodukovať dostatok plodín na splnenie exportných kvót, ak vojna zabráni sejbe. Upozornil na to Oleh Ustenko, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho.

„Ukrajina má dostatok zásob obilia a potravín, aby prežila rok, ale ak bude vojna pokračovať, nebude môcť vyvážať obilie do sveta a nastanú problémy,“ povedal Ustenko.

Piaty najväčší exportér

Ukrajina je piatym najväčším exportérom pšenice na svete, čo vyvoláva obavy, že konflikt by mohol spôsobiť globálnu krízu potravinovej bezpečnosti. Toto znepokojuje najmä Blízky východ a severnú Afriku, ktoré konzumujú najvyššie množstvo pšenice na obyvateľa – približne dvojnásobok svetového priemeru. Viac ako polovica z toho sa dováža z Ukrajiny a Ruska.

Niektoré štáty už pre vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou, dvoma obilnými veľmocami, zavádzajú vývozné obmedzenia. Európska únia (EÚ) naznačila, že zmení „celý svoj prístup“ k poľnohospodárskej politike s cieľom zaistiť potravinovú bezpečnosť.

Protekcionizmus zvýši ceny

Skupina G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) varujú, že protekcionizmus môže zvýšiť ceny a viesť k prázdnym regálom v krajinách závislých od dovozu.

„Akákoľvek stabilita, ktorú dosiahnete v krajine, ktorá zaviedla zákaz vývozu, je nestabilitou exportovanou do zvyšku sveta,“ povedal Joseph Glauber, vedúci výskumník z International Food Policy Research Institute vo Washingtone a dodal, že to „má to kaskádový efekt“.

Predstavitelia EÚ budú v pondelok diskutovať o spôsoboch, ako zabezpečiť istejšie dodávky potravín.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 1. marca 2022 ruský prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Zvrhnú Putina? Ruské elity na tom pracujú, tvrdí ukrajinská tajná služba