Naprieč Blízkym východom a severnou Afrikou rastú obavy z toho, že vojna na Ukrajine spôsobí prudký nárast cien základných potravín, čo by mohlo vyvolať nepokoje. Rusko a Ukrajina sú zodpovedné za štvrtinu svetových vývozov pšenice, zatiaľ čo Egypt je najväčším svetovým dovozcom tejto plodiny, píše The Guardian.

V Tunisku rastú ceny

V Tunisku ľudia stoja v radoch na chlieb. Pracovník Khmaes Ammani povedal, že zvyšujúce sa životné náklady zasiahli jeho peňaženku. „Na konci mesiaca nemám nikdy žiadne peniaze. Musím si dokonca chodiť požičať. Všetko zdražuje,“ dodal.

Takmer polovica tuniských dovozov pšenice pochádza z Ukrajiny. Pre ruskú inváziu jej ceny dosiahli štrnásťročné maximum. Aj napriek tomu, že štát kontroluje cenu chleba, ľudia sa obávajú, že tento nárast aj tak pocítia.

Pre svoje krehké hospodárstvo je Tunisko veľmi zraniteľné, pokiaľ ide o takéto dôsledky. Hospodárstvo krajiny v posledných rokoch zasiahla inflácia a vysoká miera nezamestnanosti a takisto musí čeliť veľkému verejnému dlhu.

Libanon ešte mesiac vydrží

Libanon čelí hospodárskej kríze v dôsledku inflácie, ktorá dosahuje rekordne vysoké úrovne. Krajina zvyčajne dováža viac ako polovicu svojej pšenice z Ukrajiny. Minister pre hospodárstvo a obchod Amin Salam minulý týždeň povedal, že krajina ma dostatok pšenice na „mesiac až mesiac a pol“.

Dodal, že vláda rokovala s ďalšími dovozcami vrátane Spojených štátov amerických, ktoré „vyjadrili ochotu pomôcť v prípade potreby dovozu veľkého množstva pšenice“.

Zdvihne Egypt ceny?

Abeer Etefová, hovorkyňa Svetového potravinového programu pôsobiaca v Káhire, informovala, že množstvo komodít, ktoré zasiahla ruská invázia, je pre Blízky východ a južnú Afriku „mimoriadne dôležitých“.

Väčšina pšenice v Egypte pochádza z Ruska a Ukrajiny. Dokonca ešte pred inváziou ceny v krajine medzi aprílom 2020 a decembrom 2021 stúpli o 80 percent. Vláda plánuje zvýšiť náklady na silno dotovaný chlieb po prvý raz za desaťročia po tom, čo sa prezident Abdel-Fattah El-Sisi vyjadril, že „nemôže poskytovať 20 bochníkov chleba za cenu jednej cigarety.“

Egyptský premiér Mostafa Madbouly informoval, že vláda „zabezpečí, aby ľudia, ktorí sú najviac v núdzi, neboli poškodení“, no neposkytol viac podrobností.

Jemenu môže hroziť katastrofa

Jemen dováža takmer všetku svoju pšenicu, no viac ako tretina pochádza z Ruska a Ukrajiny. Krajina je vysoko závislá od chleba, ktorý predstavuje viac ako polovicu kalorického príjmu priemernej domácnosti.

Rama Hansrajová, riaditeľka jemenskej pobočky aliancie Zachráňte deti, varovala pred svetovou „reťazovou reakciou“, ktorá by mohla spôsobiť „dodatočné hrôzy“ v ostatných zraniteľných krajinách.

„Osem miliónov detí je v Jemene na pokraji hladomoru. Rodiny sú vyčerpané. Počas siedmich rokov vojny čelili jednému hororu za druhým. Obávame sa, že nebudú schopné zvládnuť ďalší šok, najmä ak zasiahne hlavnú zložku potravy, ktorá drží ich deti nažive,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:obilie_02 (4).JPG
Neprehliadnite

Ceny pšenice sa pre ruskú agresiu dostali najvyššie od roku 2008