Malijská vojenská junta v pondelok oznámila, že prestáva dodržiavať obranné dohody s Francúzskom. Junta slovne odsúdila ,,zjavné narušenie" svojej národnej zvrchovanosti francúzskymi vojakmi. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Spolupráca sa zhoršuje

Hovorca junty vo vyhlásení v televízii povedal, že vláda Mali už nejaký čas s ľútosťou zaznamenáva hlboké zhoršovanie sa v oblasti vojenskej spolupráce s Francúzskom. Hovorca pripomenul viaceré prípady, keď francúzske sily narušili vzdušný priestor Mali.                  

Takisto pripomenul rozhodnutie Francúzska z júna minulého roka o ukončení spoločných operácií s malijskými silami i februárové rozhodnutie o postupnom sťahovaní francúzskych jednotiek z tejto africkej krajiny.

Úrady Mali oznámili, že o rozhodnutí prestať dodržiavať dohody už informovali Paríž. Francúzsko sa k tomuto oznámeniu junty ešte nevyjadrilo, píše AFP.

Krvavý konflikt v roku 2012

Rozsiahle oblasti Mali sú mimo kontroly tamojšej vlády v dôsledku krvavého konfliktu, ktorý sa začal v roku 2012 a neskôr sa rozšíril do susedných krajín Burkina Faso a Niger.

Francúzsko vyslalo v roku 2013 do Mali svojich vojakov. Tým sa najskôr darilo odrážať útoky džihádistov, konflikt však aj napriek ich prítomnosti v krajine neskôr narastal.

Mali a Francúzsko dohody o obrane podpísali rok po tom, ako Francúzsko do tejto africkej krajiny vyslalo svojich vojakov, píše AFP. Tí mali malijskej armáde pomáhali zastaviť ofenzívu džihádistov.

Sankcie hospodárskeho spoločenstva

V tejto africkej krajine v súčasnosti vládne vojenská junta, ktorá sa chopila moci pri prevrate v roku 2020. Junta pôvodne sľúbila obnoviť civilnú vládu, no nesplnila predchádzajúci záväzok voči Hospodárskemu spoločenstvu západoafrických štátov (ECOWAS) usporiadať voľby vo februári tohto roku. ECOWAS preto voči členom junty zaviedlo sankcie.

Vzťahy medzi Francúzskom a Mali sa ochladili po tom, ako junta nesplnila záväzok stanoviť časový plán na obnovu civilnej vlády a návrat k demokracii. Francúzsko malijský režim takisto obviňuje z blízkych vzťahov s Kremľom, pripomína AFP. 

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 10. februára 2013 francúzski vojaci zabezpečujú evakuáciu cudzincov počas prestrelky s džihádistami v meste Gao na severe Mali. Budúcnosť misie EÚ v Mali vyzerá čoraz neistejšie vzhľadom na zhoršovanie situácie v tejto africkej krajine. Existujú tiež obavy, aby malijské jednotky vycvičené európskymi inštruktormi neprešli na stranu ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov. Stabilita Mali má pre Európu strategický význam nielen pre tamojšie obrovské zásoby nerastných surovín.
Neprehliadnite

Mali obvinilo Francúzsko zo špehovania. Dron zachytil, ako žoldnieri pochovávajú mŕtve telá