Americké investičné fondy využívajú nižšie náklady na pôžičky, čím zadlžujú spoločnosti v portfóliu. Zo získanej hotovosti vyplácajú dividendy sebe a svojim investorom. Firemní dlžníci v januári použili pôžičky v hodnote 8,1 miliardy dolárov na financovanie platieb akcionárom, čo je šesťnásobne viac ako v decembri a zároveň najvyšší mesačný údaj za viac ako dva roky. Informuje o tom Financial Times.
Podľa analytikov zo spoločnosti PitchBook LCD väčšinou šlo o súkromné investičné spoločnosti. Odvetvie sužuje slabý objem obchodov a pomalý dopyt po počiatočných verejných ponukách. Private equity firmy sa tak uchyľujú k takzvanej rekapitalizácii dividend, aby upokojili investorov túžiacich po návratnosti svojho kapitálu. „Úverové trhy sú momentálne horúce,“ povedal nemenovaný manažér v oblasti private equity. „Je to skvelá príležitosť vydať alebo refinancovať dlh s nižšími kapitálovými nákladmi,“ dodal.
Medzi spoločnosti, ktoré v tomto roku uskutočnili takéto obchody, patrí technologická skupina IntraFi Network aj distribútor chemikálií Univar Solutions – podporovaný súkromnými kapitálovými gigantmi Warburg Pincus, Blackstone a Apollo. Príležitosť, ktorú v posledných mesiacoch vytvoril prudký pokles nákladov na pôžičky, prišla súkromným investičným spoločnostiam vhod.
Rekapitalizácie dividend vzrástli na popularite počas počiatočných štádií pandémie koronavírusu po tom, čo Fed znížil úrokové sadzby takmer na nulu, ale v roku 2022 a začiatkom roku 2023 upadla do nemilosti, keďže náklady na pôžičky vzrástli.
V obchodoch, ktoré sa uskutočnili za posledný mesiac, si Univar požičal 450 miliónov dolárov v nových termínovaných úveroch, aby zaplatil dividendu spoločnosti Apollo, ktorá šesť mesiacov predtým uzavrela prevzatie za viac ako osem miliárd dolárov. Warburg Pincus a Blackstone si od decembra požičali od InfraFi Network približne 800 miliónov dolárov, aby si vyplatili štedré dividendy.