Chorvát Lukša Malohodžić má 27 rokov, vedie úspešný biznis a stále býva u rodičov. V rovnakej situácii sa ocitla väčšina jeho priateľov a chorvátskych mileniálov, ktorí sa zrejme tak skoro neosamostatnia.

Podľa Eurostatu opúšťajú mladí Chorváti „hniezdo“ až po dovŕšení 33 rokov. Mladí ľudia žijúci na Slovensku sa zvyknú osamostatniť zhruba okolo tridsiatky. „Príde bod, keď to na vás začne doliehať. Čo ale môžeme robiť? V Chorvátsku je ťažké si nehnuteľnosť kúpiť i prenajať. Je to šialenstvo,“ posťažoval sa Business Insideru Malohodžić.

Ceny nehnuteľností v Chorvátsku neustále rastú. Podľa Eurostatu mala krajina v roku 2023 najvyšší ročný nárast indexu cien nehnuteľností spomedzi všetkých členských štátov EÚ. V Dubrovníku, ktoré patrí do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, sú nehnuteľnosti obzvlášť drahé. Podľa spravodajského portálu Total Croatia je priemerná kúpna cena za byt alebo dom v meste niečo málo cez 3 600 eur za meter štvorcový.

„Nedá sa tu zarobiť toľko peňazí, koľko potrebujete na kúpu nehnuteľnosti,“ poznamenal 43-ročný turistický sprievodca Ivan Vukovic, ktorý v Dubrovníku žije od narodenia. Rozmach cestovného ruchu prináša pre neho a mnohých ďalších mileniálov príležitosť, ako zarobiť viac peňazí, no zároveň zhoršuje už tak nefunkčný trh s bývaním.

Nehnuteľnosti tu skupujú cudzinci, ktorí túžia mať v Dubrovníku letné sídlo. Väčšina miestnych podnikateľov zas ponúka nehnuteľnosti na prenájom cez Airbnb, aby využili prílev turistov a zarobili peniaze. Firma AirDNA zistila, že v Dubrovníku so 41-tisíc obyvateľmi býva počas letnej sezóny na prenájom až 5 500 nehnuteľností. Majitelia ich považujú za skvelú investíciu, keďže majú veľmi dobrú mieru návratnosti. Pre mladých Chorvátov je preto takmer nemožné nájsť si prenájom na celý rok.

Peniaze z krátkodobých prenájmov navyše zvyšujú ceny prázdnych nehnuteľností. „Je potrebné zvýšiť ponuku bývania,“ navrhol riešenie Filip Brkan, člen Združenia pre realitný biznis Chorvátskej hospodárskej komory. V niektorých častiach Dubrovníka to ale neprichádza do úvahy. „Nemôžeme ho rozširovať. Je to malé mesto chránené UNESCO-m,“ dodal Vukovic.

Ďalšie dôležité správy

Mesto Trogir je pod záštitou UNESCO, Chorvátsko.
Neprehliadnite

Obyvatelia Slovenska plánujú tento rok najčastejšie dovolenku pri mori