Inovátori na celom svete podali v minulom roku rekordný počet patentových prihlášok, a to takmer 3,5 milióna. Spomedzi piatich najväčších úradov prekonali patentové prihlášky podané na Čínsky úrad duševného vlastníctva a Európsky patentový úrad celosvetový priemer, pričom aj v USA sa po prvýkrát od pandémie vrátil rast. Informovala o tom hovorkyňa Úradu priemyselného vlastníctva SR Jana Záchenská.
„Je však nevyhnutné povedať, že v Číne a juhovýchodnej Ázii sa podá 68 percent patentov na svete s medziročným rastom 2,1 percenta, pričom v Európe sa podá len desať percent s medziročným rastom 2,6 percenta. Tohtoročná správa Svetových ukazovateľov duševného vlastníctva (WIPI) odráža globálnu hospodársku neistotu, ktorá charakterizovala rok 2022. Hoci sa krajiny na celom svete naďalej zameriavali na inovácie, kreativitu, podnikanie a vývoj technológií, rastúca inflácia ovplyvnila aj oblasť duševného vlastníctva,“ uviedla hovorkyňa.
Oživenie patentovej aktivity zaznamenali aj na Slovensku, kde bolo v minulom roku podaných 203 patentových prihlášok, čo predstavuje nárast o takmer 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Napriek tomu tvorí len zlomok zo svetových čísel a krajina výrazne zaostáva za priemerom EÚ i za krajinami V4. V roku 2022 bolo podaných vyše 1,5-krát viac prihlášok ako v roku 2012.
Podľa Záchenskej pokračuje i dlhodobý trend vplyvu nových technológií na podávanie prihlášok duševného vlastníctva. „Dokonca aj v roku 2021, keď krajiny na celom svete bojovali s pandémiou, vzrástol počet patentových prihlášok v oblasti počítačových technológií o 11 percent na približne 380-tisíc. To je takmer trojnásobok úrovne spred 10 rokov, pričom počítačová technika rastie rýchlejšie ako ktorákoľvek iná významná technologická oblasť,“ dodala.
WIPI 2023 zdôrazňuje, že výskum a technológie sú najobľúbenejším sektorom podávania prihlášok zo strany prihlasovateľov, ktorí sa usilujú o ochranu ochranných známok v zahraničí. „Vo všeobecnosti možno konštatovať, že počet prihlášok duševného vlastníctva, súvisiacich s digitálnymi technológiami, naďalej rastie, a to aj napriek globálnej neistote,“ uzavrela Záchenská.