Za celý minulý rok požiadalo o osobný bankrot 9 701 obyvateľov Slovenska. Ďalších 2 628 ľudí tak urobilo už za prvé štyri mesiace tohto roka. Podľa najnovších dát poradensko-analytickej spoločnosti Dun & Bradstreet (D&B) to porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 438 osôb.

„Najvýraznejší záujem oň v tomto roku bol v marci, keď sa na takýto krok odhodlalo 1 042 ľudí, čiže až 40 percent zo všetkých,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Za celý minulý rok skončilo podľa analýzy v osobnom bankrote celkovo 9 701 ľudí na Slovensku, čo porovnaní s rokom 2021 predstavovalo desaťpercentný nárast. Vtedy sa pre takúto formu zbavenia dlhov rozhodlo 8 726 ľudí. „Aj keď počet malých konkurzov v minulom roku stúpol, neprekonal ešte rekordný rok 2020, keď bolo zaznamenaných až cez desaťtisíc konkurzov,“ doplnila Štěpánová.

Najčastejšie pritom o oddlženie počas minulého roka žiadali ľudia v Prešovskom kraji, kde bolo podaných 1 540 bankrotov. Nasledoval Nitriansky (1 513) a Banskobystrický kraj (1 450). Naopak, najmenej žiadostí o takzvané malé konkurzy bol zo Žilinského (815) a Trenčianskeho kraja (928). Podľa analytičky vo všeobecnosti na Slovensku každoročne počet žiadostí o osobný bankrot stúpa. Jediný pokles bol zaznamenaný v roku 2021.

Inštitút osobného bankrotu bol na Slovensku zavedený v roku 2017. Slovákom umožnil jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa dlhov. Ľudia majú pri ňom dve možnosti, buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok, alebo si zvolia formu splátkového kalendára. Osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka.
Neprehliadnite

Slováci prekročili hranicu 70-tisíc vyhlásených osobných bankrotov, dlžníkmi sú častejšie muži