Vláda schválila navrátenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníkov. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú na rokovanie vlády predložil minister zdravotníctva Kamil Šaško, reaguje na obavy z hromadných výpovedí a odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia. Z tohto dôvodu sa rezort zdravotníctva rozhodol pre navrátenie výšky základnej zložky mzdy zdravotníckych pracovníkov na úroveň pred konsolidačnými zmenami. „Navrhovaná právna úprava stabilizuje vzniknutú situáciu," uvádza dôvodová správa.
Návrh zákona sa zameriava na ochranu zdravotného systému, ohrozeného nedostatkom pracovníkov, a na posilnenie záujmu študentov o štúdium zdravotníckych profesií. Stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy pre zdravotníckych pracovníkov, ktorá sa má vrátiť do pôvodného stavu pred legislatívnou konsolidáciou verejných financií.
Súčasťou návrhu je aj úprava koeficientov pre výpočet miezd, pričom pre rok 2025 sa koeficienty znížia na 0,9696 pre lekárov a niektorých ďalších pracovníkov, ktorých mzdy boli vyššie než 1.00, aby zabezpečili rast o tri percentá. Od roku 2026 sa tieto koeficienty upravia na 0,9848, čím sa zabezpečí, že mzdy budú opäť rásť v súlade s priemernou mzdou z predchádzajúcich rokov.
Výnimkou sú sestry, pôrodné asistentky a ďalší pracovníci s koeficientom 1,08, ktorých koeficienty ostanú nezmenené. Rezort zdravotníctva v novele tiež navrhuje zvýšenie platieb za poistencov štátu v decembri 2024, čím by sa splnil rozpočtový cieľ pre verejné zdravotné poistenie na rok 2024.
Cieľom týchto opatrení je podľa dokumentu zabrániť kolapsu nemocníc a zabezpečiť výkon ústavného práva na ochranu zdravia občanov. Návrh zákona sa predkladá v skrátenom legislatívnom konaní, účinnosť má nadobudnúť od 1. januára 2025 a niektoré jeho časti 1. decembra 2024. Výdavky verejnej správy na budúci rok predstavujú celkovú sumu 111 miliónov eur, v roku 2026 viac ako 116 miliónov eur a v roku 2027 približne 213 miliónov eur.