Program vlády Igora Matoviča je pomerne konkrétny, kým posledné vlády strany Smer-SD mali sklon formulovať skôr všeobecné deklarácie. Podľa analytikov z niekoľkých inštitúcií je veľa rozdielov v prístupe k témam energetiky a životného prostredia. Dobrou správou je podľa nich aj ambícia prepracovať stratégie transformácie hospodárstva tak, aby v roku 2050 už nebolo závislé na fosílnych palivách.
Analýza z dielne Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) porovnáva programové vyhlásenie novej vlády s cieľmi predstavenými v Európskom zelenom dohovore. Ten bol Európskou komisiou predstavený vlani v decembri s cieľom podporiť prechod hospodárstva na klimaticky neutrálne do roku 2050. Európsku iniciatívu podporila už minulá vláda.
Chválitebná zhoda s cieľmi Bruselu
Programové vyhlásenie novej vlády má podľa analytikov z SFPA s Európskym zeleným dohovorom významný prienik. Z 84 opatrení, ktoré tento eurodokument obsahuje, až 73 možno nájsť aj v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča. „Ak by sme hodnotili ako v škole, programové vyhlásenie by si zaslúžilo dvojku. Tá miera ambícií je teda vysoká,“ bilancuje Veronika Oravcová z SFPA.
EÚ podporí 18 členských štátov pri plánoch spravodlivej transformácie ekonomiky
Zhoda medzi oboma dokumentmi je napríklad v oblasti vyradenia uhlia z energetického mixu, v priorite energetickej efektívnosti, lepšom adresovaní energetickej chudoby, ekologickom hospodárstve, či v ochrane biodiverzity.
V programovom vyhlásení, naopak, chýba zmena schémy obchodovania s emisnými kvótami, zavedenie uhlíkového cla, návrhy dekarbonizácie energeticky náročného oceliarskeho a chemického priemyslu a sektoru plynu. Vláda nepredstavila konkrétne opatrenia ani v oblasti elektromobility alebo obalov a rozložiteľných plastov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?