Vklady vo všetkých amerických komerčných bankách klesli v týždni do 22. marca na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta. Tempo ich poklesu však bolo pomalšie ako týždeň predtým a stabilizovalo sa v prípade malých veriteľov, ktorí sú považovaní za zraniteľnejších voči odlevu financií po kolapse Silicon Valley Bank (SVB) 10. marca.
Federálny rezervný systém (Fed) v piatok uviedol, že pokles vkladov o 125,7 miliardy dolárov (121,08 miliardy eur) vo všetkých bankách v USA v týždni do 22. marca bol zhruba o 50 miliárd dolárov nižší ako rekordný odlev 174,5 miliardy dolárov v prvom týždni po kolapsoch Silicon Valley Bank a Signature Bank.
Napriek spomaleniu zostal celkový objem vkladov takmer 860 miliárd dolárov pod rekordným maximom z apríla minulého roka, pričom viac ako tretina tohto poklesu, približne 300 miliárd dolárov, bola zaznamenaná v týždňoch po kolapse SVB.
Dvojnásobný odliv
Revízie údajov z predchádzajúceho týždňa ukázali, že odliv vkladov v prvom týždni turbulencií v bankovom sektore bol takmer dvojnásobne väčší, ako pôvodne odhadovaných 98,4 miliardy dolárov.
Z údajov ďalej vyplýva, že vklady v malých amerických bankách sa v týždni do 22. marca zvýšili na 5,386 bilióna dolárov z 5,381 bilióna dolárov v predchádzajúcom týždni, zatiaľ čo vklady v 25 najväčších bankách klesli na 10,65 bilióna dolárov z 10,74 bilióna dolárov.
Predstavitelia amerického finančného systému opakovane uviedli, že toky vkladov sa stabilizovali po kolapse SVB a Signature Bank, pričom obe mali vysoké úrovne vkladov, ktoré presahovali poistený limit 250-tisíc dolárov.
Americkí predstavitelia boli prinútení urobiť mimoriadny krok a zaručiť všetky vklady v oboch bankách.