Na víťazstvo Giorgie Meloniovej v talianskych parlamentných voľbách už začína sadať prach, píše Bloomberg. Líderka talianskej krajnej pravice je pripravená v Taliansku viesť tú najpravicovejšiu vládu od čias Benita Mussoliniho. Časť jej oponentov z koalície tvrdí, že takáto vláda bude darčekom pre ruského prezidenta Vladimira Putina.
Prudký predaj na finančných trhoch však spôsobila hlavne „Trussonomika“, ktorá sa zdá byť ukazovateľom toho, aký postoj zastávajú ekonomickí radikáli.
Meloniovej euroskepticizmus a blízkosť k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi robí niektorým európskym lídrom na čele vrásky. Aj napriek tomu sa talianska líderka drží v otázke podpory Ukrajiny a rozpočtových záväzkov názoru svojho predchodcu Maria Draghiho.
Trussonomika
Rozpätie medzi talianskymi a nemeckými štátnymi dlhopismi sa rozšírilo, no stále je užšie než v časoch, keď udrela pandémia či keď sa v roku 2018 dostali k moci populisti. Predpokladá sa, že Meloniová bude uprednostňovať kultúrne vojny pred tými ekonomickými.
Pre porovnanie Bloomberg spomína reakciu Británie pod vedením premiérky Liz Trussovej, ktorú Meloniová vníma ako svoj vzor. Zníženie daní a reformy budú krajinu stáť zhruba 6,5 percenta HDP.
Výnosy prvotriednych cenných papierov Spojeného kráľovstva predbehli tie Talianske. Libra si voči doláru a euru pohoršila, pričom ekonóm Olivier Blanchard poznamenal, že jednotná európska mena môže byť rada, že sa Spojené kráľovstvo nikdy nestalo členom eurozóny.
Logické správanie
Trhy sú schopné iracionálneho vývoja, no Taliansko je zas schopné zlých prekvapení. Jeho správanie však má istú logiku, konštatuje Bloomberg.
Politické krízy v Taliansku vytvárajú zvyky a investori už majú pocit, že poznajú Meloniovej vzorce správania. Dnešní euroskeptickí politici sa poučili z neúspešných pokusov o svoj vlastný Brexit či rozpočtovú vojnu proti Bruselu a trhom s dlhopismi.
„Giorgianomika“ je zatiaľ stále neznámou, no zdá sa, že sa viac prikláňa k rokovaniam než konfrontáciám či takzvanému Italexitu, ktorý je talianskym ekvivalentom Brexitu.
Ekonomické vojny
Spojené kráľovstvo nie je Taliansko – ani ekonomicky, ani politicky. Aj napriek tomu môže podľa Bloombergu trhom slúžiť ako varovný príklad, keďže začína ekonomické vojny, ktorým by sa oblúkom vyhli aj populisti v Ríme.
Potreba bojovať proti ľavici sa v Británii prenáša aj na trhy. Z honu na Brexitovú dividendu v rámci ekonomiky s už tak nízkou mierou regulácie došla trhom trpezlivosť.
Celú situáciu zhoršuje otvorený konflikt medzi britskou vládou a centrálnou bankou Anglicka. Ten je v rozpore s predošlou filozofiou ECB, ktorá sa niesla v znamení „nech to stojí čokoľvek“.
Trussovej politici chcú dupnúť na pomyselný plyn, zatiaľ čo centrálna banka by najradšej zatiahla brzdu, ozrejmuje Bloomberg.