Historička a novinárka Anne Applebaumová varuje, že druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa ako prezidenta Spojených štátov môže priniesť ešte väčšiu nepredvídateľnosť v zahraničnej politike, než na akú bol svet doteraz pripravený.
„To, čo má Trump spoločné s autokratickým svetom, je jeho transakčný prístup k politickým vzťahom,“ tvrdí Applebaumová a poukazuje na nedávne prípady spolupráce medzi ideologicky odlišnými štátmi vrátane Venezuely, Ruska a Číny.
Applebaumová vysvetľuje, že lídri počas druhého mandátu často efektívnejšie prekonávajú ústavné obmedzenia. Uvádza príklady ako bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveza a maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorí po prvých, zväčša neúspešných pokusoch, upevnili svoju moc a zabezpečili si dlhodobé vládnutie.
Podľa historičky by zahraničná politika Trumpovej administratívy bola viac zameraná na podnikanie a ochranu záujmov jeho najväčších sponzorov, ako sú Elon Musk a David Sacks, než na verejnú službu.
Obavy z autoritárskych sklonov Donalda Trumpa vyjadrila aj demokratická strana. Volebná rivalka Kamala Harrisová pripomína nedávny Trumpov výrok z akcie Believers Summit vo West Palm Beach na Floride: „Musíte vyraziť von a ísť voliť. Za štyri roky sa budeme mať tak dobre, že voľby už nebudú potrebné.“
Na druhej strane, republikánsky guvernér New Hampshire Chris Sununu obhajoval Trumpa slovami: „(Trump) prisľúbil len zjednotenie našej krajiny a zabezpečenie prosperity pre všetkých Američanov. Našim cieľom je prekonať rozdeľujúcu politickú klímu, ktorá už príliš dlho trápila Spojené štáty a vyústila až v pokus o atentát.“
Ničnerobením za rok zarobil takmer 80-tisíc eur. Klienti si cenu za jeho služby určujú sami
Štyridsaťjedenročný Japonec ponúka riešenie na jednu z pandémií 21. storočia. Ročne eviduje približne tisíc žiadostí