Víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v Spojených štátoch by mohlo pomôcť menším podnikom, a to pre kroky, ktoré na ich podporu Donald Trump sľúbil v doterajších vyjadreniach. Zlou správou je však Trumpovo prezidentstvo pre sektor obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad solárne elektrárne, čo ukazuje vývoj na burzách.

„Trh sa domnieva, že Trumpovo prezidentstvo uvoľní zvieracie pudy a krátkodobo podporí rast prostredníctvom určitej úľavy na daniach a deregulácie,“ uviedla šéfka investičnej stratégie v spoločnosti RBC Wealth Management Frédérique Carrierová.

Kľúčová je kontrola nad Kongresom

Kompletné výsledky volieb v USA zatiaľ nie sú k dispozícii, Donald Trump však už podľa doterajších projekcií získal dostatočný počet voliteľov na to, aby sa stal 47. prezidentom USA a ukončil štvorročnú vládu demokratov. Republikáni získali kontrolu aj nad Senátom, zatiaľ čo v boji o Snemovňu reprezentantov nemali pred spočítaním všetkých hlasov jasne navrch ani republikáni, ani demokrati.

Kto bude mať kontrolu nad Kongresom, bude zásadný pre určenie toho, ako ľahko bude americký prezident v najbližších dvoch rokoch vládnuť. „Keď sa pozriete do histórie, tak jasné víťazstvo republikánov veľmi svedčilo indexu S&P 500, ale keď bol prezidentom republikán a mal k sebe rozdelený Kongres, výsledok už bol slabší,“ dodala Frédérique Carrierová.

Situácia na akciových trhoch

Takzvané futures na index S&P 500 sa pred začiatkom stredajšieho obchodovania v USA dostali na rekord, futures viazané na index akcií menších firiem Russell 2000 vykazovali rast o 5,6 percenta. Investori očakávajú, že menším firmám pomôže popri nižších daniach aj zavedenie ciel, čo podporí výrobu v rámci Spojených štátov.
S futures na akcie sa obchoduje pred oficiálnym začiatkom obchodovania, ktoré na burzách v USA začína o 9:30 východoamerického času.

Horšie časy pre firmy z odvetvia obnoviteľných zdrojov energie signalizujú aj akciové futures, ktoré dopoludnia vykazovali silný pokles v prípade firiem zameraných na solárnu energiu. Vplyv tu majú obavy, že Donald Trump zruší americký zákon o znižovaní inflácie (IRA), ktorý v USA okrem iného viedol práve k masívnemu rozvoju obnoviteľnej energie vďaka daňovým úľavám.

Investičný fond Invesco Solar ETF, ktorý je kľúčovým ukazovateľom vývoja v tomto odvetví na burze, dopoludnia strácal okolo ôsmich percent. Akcie firmy First Solar, ktorá vyrába solárne panely, oslabovali asi o 11 percent. Akcie firiem Sunrun a Sunnova, ktoré sa zameriavajú na solárnu energiu pre obytné budovy, oslabovali od 12 do 17 percent. Podobne akcie výrobcu invertorov Enphase a firmy Nextracker strácali od deviatich do 14 percent.

Koniec zelenej dohody

Trumpova kampaň vyzývala k ukončeniu zákona IRA, ktorý nazýva „socialistickou novou zelenou dohodou“. Zákon, v origináli nazvaný Inflation Reduction Act, je jedným z najviditeľnejších počinov dosluhujúceho demokratického prezidenta Joea Bidena. Zákon bol schválený straníckym hlasovaním v roku 2022 bez akejkoľvek podpory republikánov.

Naopak, veľmi vysoké zisky si v reakcii na zatiaľ neoficiálne víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách pripisujú napríklad akcie jeho mediálnej spoločnosti Trump Media & Technology Group, ktoré pred začiatkom dnešného obchodovania v USA prechodne posilnili až o 50 percent. Donald Trump v tejto firme drží väčšinový podiel a z minima, kde boli koncom septembra, ich cena vzrástla takmer na trojnásobok. Hodnota Trumpovho podielu sa tak zvýšila asi na päť miliárd amerických dolárov.

Asi 11 percent pridávali akcie automobilky Tesla, ktorú vedie miliardár Elon Musk, jeden z významných Trumpových podporovateľov. Donald Trump bol prezidentom po prvýkrát v rokoch 2017 až 2021.

Ďalšie dôležité správy

Donald Trump si už dal dole obväz z postreleného ucha. O špičku ucha prišiel, prelepil si ju leukoplastom.
Neprehliadnite

Po odchode z funkcie zbohatlo mnoho prezidentov, no nikto nie tak ako Donald Trump