Rumunské vína sú už v Británii dobre známe vďaka svojej priaznivej cene a maďarské vína vďaka slávnemu Tokaju. Vína z ostatných krajín strednej a východnej Európy sú v Británii stále pomerne neznáme, hoci majú čo ponúknuť, uviedol The Guardian. Uviedol tiež, že niektoré vinárske regióny v strednej Európe majú tradíciu porovnateľnú so Španielskom alebo Francúzskom.

Slovensko, Slovinsko, Poľsko a Česká republika majú bohatú vinársku tradíciu a ich vinári v súčasnosti vyrábajú zaujímavé a kvalitné vína. V Spojenom kráľovstve už existuje niekoľko dovozcov, ktorí sa špecializujú na vína z tohto regiónu. Medzi nich patrí aj londýnska spoločnosť Basket Press Wine, ktorá má vo svojom portfóliu aj niekoľko vinárstiev z Moravy. Na území dnešnej Českej republiky má výroba vína viac ako tisícročnú tradíciu. „Počas komunizmu sa však vína v regióne uchovávali pre miestnych pijanov,“ povedala britským novinárom zástupkyňa spoločnosti Zainab Majeriková.

Vinárstva v tejto časti regiónu majú zvyčajne menší objem produkcie, ale kvalita sa často približuje vínam zo známych regiónov vo Francúzsku, Taliansku alebo Španielsku. „Ak dávate prednosť Burgundsku, vyskúšajte „seriózne“ pinot noir a chardonnay z Českej republiky a Slovenska,“ vyzýva noviny. Podľa Majerikovej je v týchto prípadoch pre spotrebiteľov priaznivým faktorom aj cena.

Britský denník zaujali vína zo Slovinska, v ktorých je údajne často cítiť vplyv blízkeho Talianska. V odporúčaní piatich vín zo strednej Európy sú štyri zo Slovinska. Piatym je biele víno s názvom La Blanca z vinárstva Krásna hora v Starom Poddvorove. Podľa zoznamu sa toto víno hodí ku korenistým jedlám.

Ďalšie dôležité správy

Pri veľkých vinárstvach, ktoré obhospodarujú veľké plochy vinohradov, je to z dôvodu nedostatku pracovnej sily a ekonomickej náročnosti nemožné. Preto na odstraňovanie letorastov, ktoré sa nachádzajú na kmeni, využívajú mechanické čistenie kmienikov pomocou ometačov.
Neprehliadnite

Európske vinárstva bojujú o prežitie, ohrozujú ich extrémne horúčavy