Líder skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente kritizoval krajiny EÚ za nedostatočnú solidaritu v čase energetickej krízy, pričom si zobral na mušku najmä francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za to, že sa postavil proti francúzsko-španielskemu plynovodu MidCat, ale aj nemeckého kancelára Olafa Scholza za to, že pokračuje v postupnom vyraďovaní jadrovej energie.
Po stredajšom prejave predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej o stave Únie sa EURACTIV rozprával s Manfredom Weberom, predsedom skupiny EPP, najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente.
Po tom, ako Weber pochválil prejav von der Leyenovej o solidarite EÚ, najmä voči „našim ukrajinským priateľom", zdôraznil potrebu „solidarity medzi občanmi v Európe", predovšetkým voči najchudobnejším.
Zdôraznil však, že je potrebná aj solidarita medzi členskými štátmi, a poznamenal, že „v dnešnej Európskej únii potrebujeme zimu solidarity".
Weberove vyjadrenia sú prakticky v súlade so súčasnou Macronovou rétorikou, ktorá vyzýva na vytvorenie EÚ zameranej na menšiu spotrebu a zároveň väčšiu solidaritu.
Pokiaľ však ide o prepojenie krajín plynovodmi, ako je napríklad projekt plynovodu MidCat spájajúci Francúzsko a Španielsko, ktorý je od roku 2019 nefunčný, Macron tvrdí, že na to, aby sa tento projekt zrealizoval, musí „mať zmysel".
Macron 6. septembra potvrdil, že Francúzsko nechce obnoviť projekt MidCat, hoci povedal, že je otvorený rokovaniam, ak ho záujemcovia - najmä Španielsko, Portugalsko a dokonca Nemecko - presvedčia o „užitočnosti" projektu.
Podľa Manfreda Webera to nebolo správne rozhodnutie.